Woda jest niezbędna do życia. Bez niej organizm ludzki nie byłby w stanie poprawnie funkcjonować. Jest tak samo ważna dla utrzymania życia jak tlen czy pożywienie. Woda stanowi ok. 60% masy ciała dorosłego człowieka. Spełnia wiele istotnych funkcji m.in. rozprowadza w organizmie tlen, bierze udział w termoregulacji, transportuje składniki pokarmowe, a także usuwa szkodliwe produkty przemiany materii. Powinna być dostarczana do organizmu regularnie i w odpowiedniej ilości. Jej zapotrzebowanie zależy od wielu czynników m.in. od temperatury otoczenia, wieku, płci, rodzaju aktywności fizycznej.

W ciągu doby należy dostarczyć 2000-2800 cm3 wody. Jej zapotrzebowanie wzrasta podczas upałów, czy też w niektórych stanach chorobowych, m.in. podczas gorączki. Zbyt małe spożycie wody powoduje odwodnienie organizmu, które objawia się silnym pragnieniem i zawrotami głowy, dlatego tak istotne jest jej spożycie.

Jaką wodę wybrać?

Na rynku jest dostępnych wiele marek wód. Każda z nich charakteryzuje się innymi walorami: wody gazowane i niegazowane, wody smakowe, wody bogate w wapń, wody bogate w wodorowęglany, wody z dużą zawartością minerałów lub wody w butelkach plastikowych czy szklanych.

Jak twierdzi p. Grażyna Uścińska, właścicielka restauracji „Moonsfera”, wybór właściwej wody ma kluczowe znaczenie. Przy jej doborze powinniśmy skupić się na twardych danych, a nie pięknych opowieściach pochodzących z reklam. Pierwszym na co powinniśmy zwrócić uwagę jest opakowanie.  W sklepach czy marketach najczęściej spotykamy  plastikowe butelki. Nie są one jednak najlepszym wyborem, nie tylko z uwagi na ich szkodliwy wpływ na środowisko naturalne, ale przede wszystkim dlatego, że pewne substancje chemiczne z plastiku mogą uwolnić się do wody. Nie stanie się to jednak w przypadku butelek szklanych, które pozwalają nam na znacznie dłuższe przechowanie.

Po dziś dzień mówi się, że należy unikać wody gazowanej, ponieważ ma ona niekorzystny wpływ na kości, wypłukuje wapń lub prowadzi do nadkwasoty. Tego typu przesłanki nigdy nie zostały naukowo udowodnione. Zgodnie z badaniami prowadzonymi przez magazyn żywieniowy „Journal of Nutrition” woda gazowana nie wpływa negatywnie na organizm ludzki. W tym przypadku możemy kierować się naszymi preferencjami smakowymi.

Właścicielka restauracji „Moonsfera” ostrzega jednak, by nie zawsze kierować się smakiem wody.  „Wody smakowe zawierają chemiczne substancje aromatyzujące oraz ogromne ilości cukru”. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest włożenie do szklanki kawałka cytryny czy mięty i zostawienie go na noc. Woda, która jest doskonałym rozpuszczalnikiem szybko przejmie smak i aromat,  a pozostanie naturalna i zdrowa.

Kolejnym niezwykle istotnym kryterium, które powinniśmy uwzględnić przy wyborze wody, stanowi jej skład chemiczny. Najzdrowsze wody to te, które posiadają odczyn alkaliczny, a to ze względu na to, że są bogate w magnez i wodorowęglany (samo wysokie PH wody to za mało). Wymienione składniki są odpowiedzialne za prawidłową pracę organizmu. Chronią nas przed zaburzeniami sercowo-naczyniowymi, chorobami neurologicznymi, a także cukrzycą typu 1 i 2. Poprawiają ponadto pracę enzymów i zmniejszają naszą podatność na nowotwory.

Sam wybór wody to nie wszystko. Bardzo ważne jest by zwrócić uwagę na datę przydatności wody do spożycia oraz sposób jej przechowywania. Zakupioną wodę należy trzymać w miejscach zacienionych. Należy unikać przechowywania wody w różnych temperaturach. Takie wahania sprawiają, że zmienia się jej skład chemiczny oraz właściwości zdrowotne.

Woda jest niezwykle istotna dla naszego zdrowia. Nie pozostawiajmy zatem jej wyboru „ślepemu trafowi”. Wybierajmy mądrze.

 

                                                                                              Justyna Ciszkowska  kl. III TŻ – stypendystka, uczestniczka projektu „Mazowsze – stypendia dla                                                                                                                                                                                 uczniów szkól zawodowych w roku szkolnym 2018/2019”

002
71879137-composición-con-diferentes-tipos-de-botellas-que-contienen-agua-mineral
woda z miętą
Previous Next Play Pause
1 2 3