Tegoroczne wakacje pozostały już tylko miłym wspomnieniem, zaś rok szkolny rozkręcił się na dobre. Częstotliwość kartkówek i sprawdzianów wzrasta w niepokojącym tempie ;-) Musimy zatem pamiętać, że to właśnie my sami mamy ogromny wpływ na formę naszego organizmu, co może mieć bezpośredni wpływ na nasze sukcesy edukacyjne i samopoczucie. Być może warto zastanowić się, czy dostarczamy organizmowi niezbędnej ilości składników odżywczych, które są „paliwem” dla mózgu.

 

Główne zasady diety sprzyjającej uczeniu się:

        Częste, niezbyt obfite posiłki – staraj się jeść 4 – 5 posiłków dziennie, najlepiej o stałych porach,

        Duża ilość płynów – około 2 litrów dziennie, przede wszystkim niegazowanej wody mineralnej, a także soków owocowych i warzywnych,

        Owoce i warzywa bogate w witaminę C – w swojej diecie uwzględniaj cytrusy, kiwi, truskawki, czarną porzeczkę, paprykę, szpinak, brokuły, kapustę świeżą i kwaszoną, pomidory – witamina C jest witaminą życia, likwiduje wolne rodniki, które są niebezpieczne, zwłaszcza dla mózgu,

        Duża ilość węglowodanów złożonych (pełnoziarniste pieczywo, makarony, grube kasze, ryż, płatki owsiane, ziemniaki, soczewica) – produkty te zaopatrują organizm w glukozę, która pomaga utrzymać koncentrację na wysokim poziomie przez cały dzień,

        Jedz orzechy – włoskie, ziemne, migdały – stymulują pracę układu nerwowego oraz korzystnie wpływają na pamięć,

        Ogranicz kofeinę – aby polepszyć koncentrację i dodać energii należy pić nie więcej niż 1 – 2 filiżanki kawy lub 2 – 3 kubki zielonej herbaty,

        Częste spożycie tłustych ryb morskich i olejów roślinnych – są one bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, od których zależy sprawność myślenia i zapamiętywania,

        Jedz produkty bogate w magnez – kakao, czekoladę, ciemne pieczywo, warzywa strączkowe – jego niedobory mogą skutkować problemami z koncentracją, zapamiętywaniem oraz brakiem energii i chęci do uczenia się,

        Spożywaj pestki dyni – są doskonałym źródłem cynku. Praca mózgu przy niedoborach tego pierwiastka jest zaburzona, jesteśmy wtedy ospali i bez energii,

        Jedz owoce jagodowe (jagody, jeżyny, maliny, porzeczki, żurawiny) - zawierają dużo potasu, który umożliwia przekazywanie impulsów nerwowych, poprawiając koncentracje i zwiększając zdolność myślenia,

        Unikaj alkoholu i dymu tytoniowego,

        Pamiętaj o aktywności fizycznej - ruszaj się, ćwicz, a przynajmniej spaceruj, oddychaj świeżym powietrzem. Wzbogacisz krew w tlen, która go dostarczy mózgowi.

 

                                                                                                          Marta  Kulesza