Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w 1979 r. ustanowiła 16 października Światowym Dniem Żywności, który promuje globalną świadomość i działania dla tych, którzy cierpią z powodu głodu, niedożywienia i ubóstwa. A żywność stanowi fundamentalną potrzebę człowieka i jest warunkiem dla rozwoju ludzkości. „Nasze działania to nasza przyszłość” – to hasło tegorocznej edycji.
Ponad 2 mld ludzi nie ma regularnego dostępu do wystarczającej ilości bezpiecznej i pożywnej żywności. Pandemia koronawirusa przyczyniła się do silnego wzrostu liczby ofiar głodu na świecie.
Organizacja humanitarna Światowy Program Żywnościowy (World Food Programme), której działania mają na celu przeciwdziałanie głodowi w krajach rozwijających się, otrzymała w 2020 r. Pokojową Nagrodę Nobla.
Obok problemu głodu i ubóstwa, występuje problem marnowania żywności. Na świecie rocznie marnuje się 1/3 produkowanej żywności, w Polsce aż 9 mln ton artykułów spożywczych wyrzucanych jest do śmietnika. W naszym kraju działa 31 Banków Żywności, których działalność polega na zbieraniu żywności wciąż zdatnej do spożycia, lecz wycofanej z obrotu i rozdzielanie jej wśród osób potrzebujących. Dzięki zabiegom Federacji Polskich Banków Żywności, w Polsce, jako jednym z pierwszych krajów Europy, we wrześniu 2019 r. przyjęto Ustawę o przeciwdziałaniu marnowania żywności, zobowiązującej sklepy wielkopowierzchniowe do przekazywania niesprzedanej żywności organizacjom charytatywnym.
W naszej szkole w dniu 16 października w czasie przerw lekcyjnych, dla społeczności szkolnej wyświetlana była prezentacja multimedialna przygotowana przez uczennice klasy III Tż: Dagmarę Piątkowską i Klaudię Kempczyńską, pod kierunkiem nauczycielki przedmiotów zawodowych Anny Wójcik, przedstawiająca problem głodu i marnowania żywności, a także zasady postępowania, mające na celu przeciwdziałanie marnotrawstwu żywności.
Anna Wójcik