Viktoriia Zderka jest uczennicą klasy III w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. W bieżącym roku szkolnym w ramach programu ”Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych” realizuje projekt pt. „Bogactwo koktajli na różne pory roku”. Komponuje koktajle według własnych pomysłów wykorzystując sezonowość surowców służących do ich sporządzania oraz potrzeby organizmu w różnych porach roku. Dobiera do nich elementy dekoracyjne, określa ich wartość energetyczną i odżywczą oraz rozważa czy mogą one być wartościowym posiłkiem. Stworzyła już zestaw koktajli na bazie jesiennych warzyw i owoców oraz wzmacniających w okresie zimowym. Uczestniczyła również w wykładzie organizowanym w ramach Wszechnicy Żywieniowej SGGW pt. „Co warto wiedzieć o diecie łatwostrawnej?”, na którym dowiedziała się, że koktajle mogą być elementem tej diety pod warunkiem, iż są sporządzone z umiejętnie dobranych składników. Czekamy na dalsze efekty realizacji jej projektu.

                                                                                                                                                                        Marta Kulesza