W bieżącym roku szkolnym uczniowie III klas branżowych w zawodzie kucharz po raz pierwszy realizowali dodatkową umiejętność zawodową „Profesjonalne parzenie kawy – umiejętności baristy”. Poznawali tajniki pracy z kawą, uczyli się parzyć espresso, sporządzać napoje kawowe na bazie espresso, poznali również mniej popularne alternatywne metody parzenia kawy. Potrafią obsługiwać stanowisko pracy baristy, znają parametry zaparzenia idealnego espresso oraz spieniania mleka o dobrej jakości. Po rocznej nauce tych umiejętności chętni uczniowie, którym praca za kawiarnianym barem szczególnie przypadła do gustu, wzięli udział w szkolnym konkursie pt. „Najlepszy barista Szkoły Branżowej I Stopnia”.

Konkurs składał się z trzech konkurencji:

- testu wiedzy o kawie,

- przygotowania i podania dwóch cappuccino na czas,

- przygotowania, udekorowania i podania latte macchiatto.

Jury konkursowe podczas części praktycznej konkursu brało pod uwagę właściwe posługiwanie się sprzętem, przestrzeganie parametrów parzenia espresso oraz spieniania mleka, czystość i estetykę pracy oraz jakość uzyskanych naparów i spienionego mleka. W wyniku konkursu wyłoniono:

I miejsce – Natalia Andrzejak, kl. III Kwg

II miejsce – Patryk Podgórski, kl. III Kp

III miejsce – Kacper Jeż oraz Damian Łojek, kl. III Kp

Wyróżnienia – Weronika Kucińska, kl. III Kwg, Kacper Sokołowski, kl. III Kp.

Dzięki uprzejmości Pani Anny Stępkowskiej – kierownika „So Coffee” mieszczącego się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, nagrodzeni uczniowie będą mogli skorzystać ze specjalnie ufundowanych  voucherów na kawę.

Gratulujemy wszystkim uczniom sukcesów!

Szkolny konkurs baristyczny był również elementem realizacji działania pt. „Kulinarne archiwalia”. Kultura picia kawy zmieniała się na przestrzeni lat i okazała się ciekawym tematem do analizy. Jak kształtuje się ona w Polsce oraz innych krajach? W jakim kraju spożywa się najwięcej kawy na świecie? Skąd kawa wzięła się w Polsce? Jak Adam Mickiewicz opisywał rytuał picia kawy? Niewątpliwie świat kawy jest niezwykle ciekawy. Zachęcamy do obejrzenia opracowania wykonanego przez Kacpra Jeża, którego świat baristyki szczególnie zainteresował.

Marta Kulesza, Lidia Przybysz

Prezentacja Kacpra Jeża pt. "Kawa - przyjemność odmierzona w ziarnach"