W ramach zajęć języka angielskiego w Zespole Szkół im. B. Prusa zrealizowano  interdyscyplinarny projekt  pt. ,,Polish Independence Day". Projekt miał na celu zespołowe przygotowanie w pracowniach językowych i na korytarzu szkolnym gazetek w języku polskim i angielskim  na temat polskiego Dnia Niepodległości. W ramach przedsięwzięcia panie Barbara Smutkiewicz i Marianna Paliszewska zapoznały uczniów z ważnymi wydarzeniami, które dały Polakom 100 lat temu ponowną możliwość życia w wolnym kraju. Na zajęciach języka angielskiego zaznaczyły, jak ważna w prowadzeniu negocjacji przez polskich polityków min. przez Romana Dmowskiego po I wojnie światowej była  znajomość języków obcych, która umożliwiła  rozmowy bezpośrednie, bez udziału tłumaczy, uzyskujące korzystne dla naszego kraju rozwiązania.

Roman Dmowski przez pewien okres swojego życia dużo podróżował. Odwiedził między innymi Wielką Brytanię, Japonię, Algierię, Brazylię, Stany Zjednoczone, Francję, Szwajcarię. Każda wyprawa przynosiła nie tylko nowe doświadczenia poznawcze, ale również wpływała na dalsze kształtowanie się poglądów oraz wizji przyszłego niepodległego państwa polskiego. Ponieważ Dmowski był poliglotą, władał biegle językiem francuskim, angielskim, rosyjskim i portugalskim oraz rozumiał między innymi język niemiecki, kontakty z lokalnymi społeczeństwami przychodziły mu bez większych problemów.

Cieszymy się, że młodzież naszej szkoły ma od wielu lat możliwość wyjazdów zagranicznych, które współcześnie wzbogacają nasz kraj, lokalną społeczność i dają uczniom możliwość nieograniczonego rozwoju w myśl powiedzenia ,, Travel broadens the mind" -podróże kształcą.

Zapraszamy do obejrzenia gazetek w salach nr 34 i 3 oraz na korytarzu szkolnym.

                                                                                                          B. S.

 

47233957_716491238705301_4459871650501885952_n
IMG_20181127_092227
Previous Next Play Pause
1 2