Technikum nr 2

Kierunki kształcenia w roku szk. 2018/2019:
Technik żywienia i usług gastronomicznych - dietetyka, Technik organizacji reklamy - fotografia cyfrowa, Technik usług fryzjerskich - wizaż, Technik budownictwa - klasa patronacka firmy Budomur

Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

Kierunki kształcenia w roku szk.  2018/2019: Fryzjer, Mechanik pojazdów samochodowych,Blacharz samochodowy, Monter sieci instalacji i urządzeń sanitarnych, Piekarz, Sprzedawca, Lakiernik, Elektryk, Murarz-tynkarz, Stolarz, Mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych, Kucharz - barman (n...

  • Technikum nr 2

  • Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

W okresie wakacyjnym, a dokładnie 22 lipca 2017 roku, czterech uczniów z klasy IV TŻa wzięło udział w projekcie związanym z wymianą miedzynarodową. Udali się oni wraz z rówieśnikami z innych krajów (Francja, Grecja, Niemcy, Serbia) do miejscowości Mannebach, położonej na zachodzie Niemiec. Główna idea projektu to promowanie tolerancji, międzynarodowego zrozumienia oraz zdobywanie nowych umiejętności (także w czasie wolnym). Grupy wolontariuszy z pięciu europejskich krajów miały okazję poznać lokalną kulturę oraz obyczaje, a także wymienić się poglądami panującymi w ich rodzimych stronach. Oprócz zajęć mających na celu integrację, młodzi uczestnicy zakwaterowani w obozie położonym kilometr od Mannebach, mieli za zadanie wspomóc lokalną ludność w pracach na rzecz rozwoju regionalnego. W zakresie ich obowiązków znajdowały się między innymi: tworzenie nowego boiska do siatkówki, przygotowanie ogrodu z warzywami i kwiatami znajdującego się na terenie obozu oraz pomoc w zorganizowaniu festiwalu. Uczestnicy mieli także okazję odbyć lekcje związane z serwisami społecznościowymi, pracowali wówczas na otrzymanych od organizatorów tabletach. Uczniowie mogli rozwinąć swoje umiejętności językowe (szczególnie z języka angielskiego) poprzez nawiązywanie relacji interpersonalnych oraz poprzez zorganizowane przez liderów grup zajęcia. Dodatkowymi atrakcjami było zwiedzanie innych okolicznych miast jak Saarburg czy Trewir.
Złe warunki atmosferyczne nie były przeszkodą – wypowiada się jeden z uczestników – Miejsce naszego pobytu było przepiękne. Każde ze zwiedzonych przez nas miast dostarczało nam coraz to nowszych wrażeń. Ludzie, z którymi miałem przyjemność współpracować, okazali się ludźmi o wielkich sercach, pomocni i przyjaźnie nastawieni do przyjezdnych. Atmosfera panująca wśród zgromadzonych uczestników była niepowtarzalna. Opiekująca się nami Ula okazała się być osobą odpowiedzialną, dojrzałą oraz bardzo uzdolnioną. Zawsze służyła nam radą, gdy jej potrzebowaliśmy. Mimo różnic kulturowych oraz nikłych barier językowych, nawiązała się między nami silna, emocjonalna więź.

Pobyt trwał dwa tygodnie. 6 sierpnia 2017 roku polska grupa wróciła samolotem z lotniska w Kolonii do Modlina, skąd przyjechala bezpiecznie do swoich domów.

Niemal równocześnie, w dniach 31 lipca – 14 sierpnia 2017 roku obyła się podobna wymiana w Górze Rajac w Serbii, w której uczestniczył uczeń z klasy III tor Norbert Świderek. Głównym tematem wymiany było poznawanie przyrody. Uczestnicy uczyli się w praktyce rozpoznawania roślin, orientacji w terenie czy obserwacji zjawisk astronomicznych, a zajęcia przyrodnicze były uzupełnione warsztatami integracyjnymi i językowymi. W wymianie uczestniczyły grupy z Belgii, Hiszpanii, Francji, Niemiec i Polski.

 

Oba wyjazdy były częścią projektu „Ruritania“ finansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus +. Oprócz projektów, wymian szkolnych i studenckich czy praktyk zagranicznych, program umożliwia młodzieży udział w międzynarodowych wymianach młodzieży, czyli spotkaniach młodych ludzi z różnych krajów, wolontariacie za granicą czy szkoleniach dla aktywistów. Projekty odbywają się w krajach Unii lub z nią sąsiadujących, a udział w większości z nich jest nieodpłatny. Co istotne, tego typu projekty są otwarte dla wszystkich młodych osób niezależnie od posiadania statusu ucznia czy studenta, a więc mogą w nich uczestniczyć zarówno uczniowie, jak i absolwenci, osoby pracujące czy bezrobotne. Wyjazdy młodzieży z naszej szkoły zostały zorganizowane we współpracy z Centrum Międzynarodowej Wymiany Młodzieży i Wolontariatu.

                                                                                               Paweł Godlewski, Sylwia Jędra

PrezentacjaPoprawiony: środa, 20 września 2017 11:39
 
 
<<  Sierpnia 2018  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

projekty_unijne

 Szkola_bez_przemocy

  leonardo