Dyskryminacja oznacza nierówne traktowanie, prawnie nieusprawiedliwione i nieuzasadnione obiektywnymi przyczynami. Każde takie działanie stanowi naruszenie zasady równego traktowania i jest pogwałceniem podstawowych praw i wolności człowieka.
Traktowanie kogoś gorzej niż innych w tej samej sytuacji. Dyskryminuje sie ludzi z różnych powodów, na przykład ze względu na płeć, rasę, wiek, status materialny, narodowość, niepełnosprawność, wyznanie czy orientację seksualną.
Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej wszyscy są równi wobec prawa. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiej kol wiek przyczyny.
Dyskryminacja może przybierać różne formy, na przykład:
1.Dyskryminacja ze względu na rasę i pochodzenie etniczne;
2.Dyskryminacja ze względu na wiek;
3.Dyskryminacja ze względu na niepełnosprawność.
Mowa nienawiści jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, ponieważ nawołuje do szykan w stosunku do członków określonych grup społecznych, a w konsekwencji może prowadzić do przestępstw.
1.Homofobia - irracjonalny strach przed osobami homoseksualnymi, silna niechęć, nieufność, nienawiść i wrogość do nich oraz ich dyskryminowanie.
2.Islamofobia - strach i dyskryminowanie na podstawie faktycznej, przypuszczalnej lub zewnętrznie przypisanej przynależności do grupy muzułmanów.
3.Klasizm - uprzedzenia lub dyskryminacja związana z przynależnością do klasy ekonomiczno- społecznej.
4.Ksenofobia - patologiczny strach przed cudzoziemcami lub obcymi krajami.
5.Rasizm - zespół poglądów głoszących tezę o o nierówności ludzi, wyższość jednych ras nad innymi.
6.Romofobia - odczuwanie niechęci, nieuzasadnionego lęku przed Romami.
7.Seksizm-negatywne, wrogie przekonania i postawy wobec jakiejś osoby, dyskryminowanie jej ze względu na płeć.
|