21 listopada 2016 r. odbyło się II Spotkanie z Panią Barbarą Siemborską - Sprawiedliwą Wśród Narodów Świata. Dla przypomnienia: ten zaszczytny tytuł został przyznany Pani Barbarze przez Instytut Pamięci Yad Vashem w roku 1991 za uratowanie od zagłady w czasie II wojny światowej Tuwii - Tomka Lewińskiego, 9- letniego chłopca żydowskiego, który w na początku roku 1942 uciekł z getta radzymińskiego. Do zakończenia wojny przebywał w domu rodzinnym Gierwatowskich w Kowalewicach Włościańskich oraz Saganów w okolicach Nowego Miasta. Następnie w roku 1947 wyjechał do Izraela, gdzie do dziś mieszka wraz ze swoją rodziną.
W treść spotkania wpisały się - niezwykłe w swej sile - opowiadania o przyjaźni Rodziny Gierwatowskich, w tym szczególnie Basi i Mietka z Tuwia-Tomkiem Lewińskim; ich wojenne doświadczenia naznaczone wielokrotnie strachem przed niemieckim okupantem oraz śmiercią, wspomnienie Jana Kocha polskiego lotnika, uczestnika wojny obronnej 1939 r. i wreszcie – powojenne kontakty Pani Barbary i jej rodziny z Tomkiem Lewińskim w Izraelu.
Wizyta Sprawiedliwej w naszej szkole była zwieńczeniem obchodów 30-lecia Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Uroczystość zamknięcia - z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy - odbyła się 16 października 2016r. w Warszawie, w Muzeum Historii Żydów Polskich- Polin. Pani Barbara – wraz z 70 innymi uhonorowanymi przez Yad Vashem - wzięła udział w pierwszym od czasu II wojny światowej ogólnopolskim spotkaniu polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Każdy z uczestników za swój heroizm, odwagę, poświecenie i bezinteresowność został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski. Został on przyznany wszystkim żyjącym Polakom, którzy podczas II wojny ratowali Żydów od zagłady, narażając życie własne oraz życie bliskich. Wręczenia Orderów dokonał Prezydent RP – Andrzej Duda.
Obecnie, spośród 6630 polskich Sprawiedliwych, żyje tylko 250 osób. Jak już wspomniano, na uroczystości w Warszawie pojawiło się tylko 70 osób. Pozostałym, osobisty udział w uroczystości uniemożliwiła choroba.
Mamy nadzieję, że pamięć o polskich sprawiedliwych zostanie zachowana. Polacy, ratując życie Żydom narażali się nie tylko na utratę pracy, stanowiska czy represje. Zgodnie z zarządzeniem Hansa Franka, każdy kto ośmieliłby się udzielić pomocy zamkniętym w gettach Żydom, był skazany na śmierć.
W II Spotkaniu z Panią Barbarą Siemborską po raz pierwszy wzięli udział uczniowie pułtuskich gimnazjów: PG nr 1, PG nr 2 oraz PG nr 3 wraz z opiekunami.
Zespół Szkół im. Bolesława Prusa reprezentowali uczniowie klas III i IV Technikum nr 2. Wszystkim uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy.
Izabela Gierek
|