Technikum nr 2

Kierunki kształcenia w roku szk. 2018/2019:
Technik żywienia i usług gastronomicznych - dietetyka, Technik organizacji reklamy - fotografia cyfrowa, Technik usług fryzjerskich - wizaż, Technik budownictwa - klasa patronacka firmy Budomur

Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

Kierunki kształcenia w roku szk.  2018/2019: Fryzjer, Mechanik pojazdów samochodowych,Blacharz samochodowy, Monter sieci instalacji i urządzeń sanitarnych, Piekarz, Sprzedawca, Lakiernik, Elektryk, Murarz-tynkarz, Stolarz, Mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych, Kucharz - barman (n...

  • Technikum nr 2

  • Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

 

Dzień Europy w Zespole Szkół im. B. Prusa


Przypadający na 9 maja Dzień Europy, Zespół Szkół im. Bolesława Prusa uczcił 10 czerwca 2011 r. pod hasłem „Od różnorodności do jedności”. Zaproszenie szkoły przyjęło wielu znamienitych gości.

Dyrektor Dorota Orłowska wprowadzając w tematykę spotkania, zacytowała listy przysłane przez europosła Jarosława Kalinowskiego i marszałka Adama Struzika. Tadeusz Nalewajk, podsekretarz stanu w MRiRW, zachwycony ludowym wystrojem sali podkreślił, że należy być wiernym własnej tradycji i kulturze oraz dążyć do jedności we wspólnej Europie. Podobne stanowisko zajął Mirosław Augustyniak, radny Sejmiku, występujący w imieniu marszałka Adama Struzika.

Po wystąpieniach zaproszonych gości głos zabrała młodzież przygotowana przez mgr Izabelę Gierek. Uczennica kl. I LP Ewelina Kamińska omówiła w formie prezentacji multimedialnej proces jednoczenia Europy w kontekście procesu integracji gospodarczej wg prof. Belii Belasa. O polskiej drodze do Unii Europejskiej mówili także uczniowie: Katarzyna Napiórkowska, Arkadiusz Wydra i Tomasz Miłoszewski.

Program artystyczny młodzież przygotowała pod kierunkiem mgr Heleny Wojtaszek. Modnie ubrane dziewczęta w skromnych warkoczach obrazowały połączenie nowoczesności z ludowością. Piosenką i wierszem pokazały swój patriotyzm i aprobatę dla Europy bez żadnych granic. Piękno polskiej ziemi obrazował teledysk do piosenki Andrzeja Rosiewicza „Pytasz mnie o Polskę”, wykonanej przez Magdę Barbarską i Paulinę Komorowską. Na scenie zaprezentowali się także: Arek Wydra, Ilona Zasadzińska, Angelika Okoń, Żaneta Ulatowska oraz chór szkolny. Sprzęt multimedialny obsługiwała pani Agnieszka Strusińska.

Bilans unijny w skali powiatu pułtuskiego zaprezentował p. Marek Szajczyk, dyrektor Wydziału Rozwoju i Promocji Starostwa Powiatowego. Przypomniał, że powiat Pułtuski w latach 2004-2010 zrealizował w sumie 37 projektów, na łączną kwotę 50.250.929 zł. O pozyskiwaniu funduszy unijnych przez Zespół Szkół im. B. Prusa opowiedziała nauczycielka mgr inż. Anna Kmiołek. Dzięki środkom unijnym młodzież PRUSA uczestniczyła w dodatkowych zajęciach edukacyjnych i warsztatach gastronomicznych, otrzymała szereg grantów w postaci podręczników, słowników i innych pomocy naukowych, a nauczyciele mogli uczestniczyć w szkoleniach i konferencjach. Udało się wyposażyć pokój pedagoga i multimedialną salę językową, wyposażoną m.in. w tablicę interaktywną. Ogółem wartość projektów zrealizowanych w szkole opiewa na 1.097.449,32 zł.

Podsumowania działalności powiatu pułtuskiego od 2004 r. dokonał starosta Edward Wroniewski. Dziękując pani dyrektor za zaproszenie wyraził nadzieję, że w przyszłym roku ponownie będzie mógł uczestniczyć w obchodach Dnia Europy zorganizowanych w murach ZSBP.

Druga część uroczystości rozpoczęła się oficjalnym otwarciem sali językowej, wyposażonej w nowoczesny sprzęt multimedialny pozyskany z funduszy unijnych. Wstęgę przecięli starosta pułtuski Edward Wroniewski, rektor Akademii Humanistycznej Adam Koseski i zastępca burmistrza Zenon Kowalewski. Następnie zaproszeni goście uczestniczyli w prezentacji obsługi tablicy interaktywnej. Lekcję pokazową przeprowadziła mgr Anna Dubaj.

Znakomitym podkreśleniem różnorodności był debiutujący Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Nad Narwią”, którego założycielem jest ks. Jarosław Szumański, wikariusz w parafii pw. św. Mateusza, uczący religii w ZSBP. Choreografem zespołu jest pani Danuta Deptuła. Na program złożyły się: pieśni, w tym „Pieśń na wejście” specjalnie napisana na Dzień Europy, piosenki, tańce, m.in. chodzony i walczyk oraz recytacje, a wszystko to przy akompaniamencie akordeonu (Marcin Jaskułowski, absolwent ZSBP), skrzypiec (Justyna Rudzińska) i bębenka (Rafał Bryl, uczeń ZSBP). Uczniowie ubrani w stroje ludowe wystąpili w scenografii nawiązującej do kultury kurpiowskiej, a scenografię tę przygotowali ks. J. Szumański i katechetka Agnieszka Kaszuba.

Kolejnym ukłonem zarówno ku polskim korzeniom jak i współczesności był poczęstunek, przygotowany przez Kuźnię Kurpiowską i Dom Weselny „Natalia”. Goście mogli spróbować potraw regionalnych oraz dań współczesnych, przepięknie podanych przez uczniów ZSBP, pod nadzorem pani kierownik szkolenia praktycznego Zofii Strusińskiej.

Jolanta Piasecka

 



 

Poprawiony: czwartek, 04 sierpnia 2011 21:07
 
 
<<  Grudnia 2024  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

projekty_unijne

 Szkola_bez_przemocy

  leonardo