10 listopada, w przeddzień 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie Zespołu Szkół im. B. Prusa apelem pod hasłem: „Polskie drogi do wolności” uczcili ten ważny dla Polaków dzień.
Wędrówkę rozpoczął rok 1795 – symbol upadku Ojczyzny. Następnym etapem podróży w czasie i przestrzeni był rok 1807 i wiązane z nim nadzieje: utworzenie Księstwa Warszawskiego i zwycięski pochód przez Europę Napoleona, który rozbudził w sercach Polaków pragnienie wyartykułowane już wcześniej życzeniem – modlitwą „Jeszcze Polska nie zginęła”. Niestety, wraz z upadkiem „Wielkiego Wodza” marzenia o wolności i niezawisłości pozostały w sferze celów i pragnień. Ziścił je dopiero rok 1918, gdy do drzwi Polaków zawitała „jutrzenka swobody”. Niedługo jednak dane było nam cieszyć się wolnością. 1 września 1939 r. nad Polską zawisło nowe widmo niewoli - okupacja niemiecka i radziecka. 1945 r. i zwycięstwo sprzymierzonych nad III Rzeszą otworzyło nowy trudny okres zależności od ZSRR. Dopiero rok 1989, poprzedzony poznańskim czerwcem, wystąpieniami robotników na Wybrzeżu i stanem wojennym przywrócił Polakom i Polsce wolność.
Apel przygotowała z młodzieżą z klas II technikum nauczycielka historii – p. Izabela Gierek. Słowo przeplatało się z piosenką, oczy cieszył widok galowo ubranej młodzieży oraz bardzo ciekawych filmów z niezwykle wymowną muzyką. Wszystko to w murach Prusa, zabytkowej szkoły z piękną historią.
Wystąpili uczniowie z klasy II Tor/Tuf: Klaudia Kalinowska, Klaudia Szulecka, Norbert Świderek, Daria Korbuszewska, Jolanta Olszewska, Karolina Strzelińska, Kamila Pierzchała, Katarzyna Skoczeń, Patrycja Zadrożna, Agata Żbikowska, Dorota Wróbel, Roksana Prusik, Aleksandra Grzeszczak, Natalia Zalewska i Wiktoria Cichocka oraz Justyna Świderska z klasy II Tż.
|