23 czerwca 2014 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu historycznego pod hasłem: „Spotkania Młodzieży w Szkołach ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata”. Inicjatorem i organizatorem projektu był dr hab. Witold Lisowski oficjalny reprezentant Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Celem przedsięwzięcia było zorganizowanie i udokumentowanie szkolnego spotkania z osobą, która w okresie holocaustu- piętna hitlerowskiego nazizmu- ratowała życie skazanym na unicestwienie Żydom, narażając przy tym często własne. Instytut Yad Vashem na wniosek „ocalonych”, pragnąc wyrazić ich wdzięczność za dar największy- życie, uhonorował cichych bohaterów zdarzeń zaszczytnym tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
Niestety, w czasie pokoju, gdy od wojny -nas współczesnych- dzieli ponad 75 lat pamięć o „Sprawiedliwych” zanika. Dlatego też działaniem finalnym projektu było utrwalenie ich losu w formie eseju historycznego, reportażu lub opowiadania.
Ogółem do projektu przystąpiło 40 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Z przydzielonych zadań, z przyczyn niezależnych, wytyczonych ciężką chorobą lub śmiercią „Sprawiedliwych”, wywiązały się 34 placówki.
Komisja konkursowa pod przewodnictwem płk. dr. hab. Witolda Lisowskiego dokonała oceny prac. Analizując styl, wartość historyczną i sposób udokumentowania faktów wyłoniono 16 laureatów z wynikiem bardzo dobrym oraz 18 wyróżnionych z wynikiem dobrym.
Esej historyczny poświęcony Pani Barbarze Siemborskiej, autorstwa uczennic z klasy III LP Agaty Gogolewskiej, Sylwii Korsak i Katarzyny Machnowskiej uzyskał ocenę bardzo dobrą, co pozwoliło na znalezienie się w gronie 16 laureatów.
W tym miejscu serdeczne podziękowania składamy wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do naszego sukcesu, a w szczególności:
Pani Barbarze Siemborskiej uhonorowanej tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” za uratowanie życia Tuwia Ziemieckiemu.
Pani Mariannie Krzyczkowskiej, żonie Czesława Krzyczkowskiego „Sprawiedliwego wśród Narodów
Świata”, za umożliwienie kontaktu z panią Siemborską.
Pani Bogusławie Korsak, przedstawicielce Rady Rodziców, za udział w „Spotkaniu Młodzieży ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata”.
Ks. Wiesławowi Kosińskiemu Proboszczowi Parafii Pokrzywnica za zgodę na opracowanie i publikację materiału ikonograficznego dokumentującego nasze doświadczenia w utrwalaniu mało znanych śladów przeszłości.
Panu Witoldowi Saracynowi za cenne wskazówki w zakresie wykorzystania i archiwizowania materiałów źródłowych.
Pracownikom Biblioteki Pedagogicznej w Pułtusku za udostępnienie materiałów niezbędnych do przeprowadzenia krytyki i analizy historycznej.
Izabela Gierek, Justyna Rachuba- Mućka
|