Zespół Szkół im. Bolesław Prusa w Pułtusku od lat jest profesjonalistą w kształceniu zawodowym. Przyczyniają się do tego stale podnoszący kwalifikacje nauczyciele, zachęcanie uczniów do zdobywania nowych umiejętności i doświadczeń zawodowych przez udział w konkursach szkolnych i ogólnopolskich, olimpiadach, zagranicznych stażach i praktykach zawodowych oraz fundusze unijne gwarantujące dodatkowe zajęcia i kursy prowadzone przez mistrzów sztuki kulinarnej i barmańskiej.
Mentorami zmian w kształceniu są nauczyciele z ogromem różnych pomysłów, zaangażowani w nawiązywanie kontaktów z lokalnym rynkiem pracy, uczestniczący w licznych prestiżowych kursach dokształcających z udziałem specjalistów w danej dziedzinie zawodowej, posiadający uprawnienia egzaminatorów, piszący podręczniki do nauki zawodu opiniowane przez MEN, z których uczy się młodzież z całej Polski.
Interesującym i jedynym w skali regionu przedsięwzięciem wychodzącym naprzeciw reformie szkolnictwa zawodowego była zorganizowana w dniu 21.01.2014 r. przez p. Annę Kmiołek-Gizara i p. Annę Dubaj Konferencja lokalnych pracodawców branży gastronomicznej. Konferencja miała na celu spotkanie się z pracodawcami oraz omówienie wymagań w kształceniu zawodowym w nowej reformie. Na konferencję zostali zaproszeni dyrektorzy i pracownicy największych, najbardziej nowoczesnych lokalnych firm zajmujących się gastronomią tj. Hotel Narvil z Serocka, Hotel Warszawianka i Windsor z Jachranki, Dom Polonii i Restauracja Milord z Pułtuska, Hotel Mariott i Restauracja Moonsfera z Warszawy oraz lokalna gastronomia z Pułtuska: Bar Niedźwiadek i Dom Weselny Natalia z Pniewa.
W trakcie spotkania podpisano porozumienia o współpracy, dzięki którym młodzież będzie mogła odbywać praktyki i staże zawodowe u wymienionych pracodawców, uczestniczyć w wycieczkach przedmiotowych, szkoleniach. Nauczyciele będą mogli liczyć na doradztwo, szkolenia w zakresie nowych technik i technologii w gastronomii, a pracodawcy chętniej będą odwiedzać mury szkoły m. in. w trakcie konkursów szkolnych, lekcji otwartych, dni przedsiębiorczości.
Konferencja była również okazją do wspólnego wypracowania programu staży i modernizacji programu rozwojowego szkoły. Dzięki prezentacji naszej placówki pracodawcy mogli zapoznać się historią kształcenia w zakresie gastronomii, problemami szkoły i młodzieży w niej uczącej się oraz zobaczyć jak wygląda proces edukacji zawodowej we współczesnej szkole. Lekcję otwartą nt. produkcji deserów bankietowych przygotowała pani Anna Wójcik. Uczniowie z klasy 2 Tża przyrządzili desery wg receptur kuchni hotelowych: mus czekoladowy, creme brule, crepes suzette (naleśniki flambirowane), owoce podane dekoracyjnie w postaci drzewka owocowego.
Ostatnim punktem programu było otwarcie Pracowni planowania żywienia i produkcji gastronomicznej. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: dyrektor Zespołu Szkół Dorota Orłowska, dyrektor Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Katarzyna Jankowska oraz członek Zarządu Rady Powiatu Witold Saracyn. Nowo otwarta pracownia wyposażona jest w tablicę multimedialną, rzutnik krótkoogniskowy, kasę fiskalną oraz 12 stanowisk komputerowych wyposażonych w program Gastro SZEF służący do prowadzenia dokumentacji w zakładach gastronomicznych.
Wszelkie działania przeprowadzone w Zespole Szkół mają służyć podniesieniu jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego oraz właściwego przygotowania młodzieży na rynek pracy.
|