Technikum nr 2

Kierunki kształcenia w roku szk. 2018/2019:
Technik żywienia i usług gastronomicznych - dietetyka, Technik organizacji reklamy - fotografia cyfrowa, Technik usług fryzjerskich - wizaż, Technik budownictwa - klasa patronacka firmy Budomur

Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

Kierunki kształcenia w roku szk.  2018/2019: Fryzjer, Mechanik pojazdów samochodowych,Blacharz samochodowy, Monter sieci instalacji i urządzeń sanitarnych, Piekarz, Sprzedawca, Lakiernik, Elektryk, Murarz-tynkarz, Stolarz, Mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych, Kucharz - barman (n...

  • Technikum nr 2

  • Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

 "Tendencje zmian w szkolnictwie zawodowym”

 

W dniach 28.02 – 01.03.2013 r. w Wyższej Szkole Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu odbyła się kolejna edycja „Euroszkolenia”. Patronem honorowym był Poseł na Sejm RP Zbigniew Włodkowski przewodniczący Komitetu ds. Oświaty i Szkolnictwa Zawodowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Tematem tegorocznej konferencji były „Tendencje zmian w szkolnictwie zawodowym”.

Uczestnicy szkolenia to dyrektorzy szkół zawodowych z Polski i Ukrainy, nauczyciele kształcenia zawodowego, kuratorzy oświaty, pracodawcy oraz przedstawiciele organów prowadzących szkoły zawodowe. Pułtusk reprezentowany był przez członka zarządu Rady Powiatu Witolda Saracyna, dyrektora ZSZ im. J. Ruszkowskiego Jarosława Druchniaka oraz nauczycielki przedmiotów gastronomicznych w Zespole Szkół im. B. Prusa w Pułtusku - Annę Kmiołek i Annę Sawicką.

Na konferencji omówione zostały wyniki wstępnych analiz procesu wdrażania reformy szkolnictwa zawodowego, oczekiwania pracodawców i formy jakimi można zachęcić firmy, inwestujące i wspierające szkolenie zawodowe uczniów. Równie ważnym tematem, który pobudził uczestników konferencji do dyskusji, był system finansowania polskiej oświaty, w tym szkolnictwa zawodowego. W podsumowaniu sformułowane zostały następujące wnioski:

* Należy zintensyfikować promocję wdrażanych zmian w szkolnictwie zawodowym ze szczególnym nasileniem na środowisko pracodawców.

* Szkolnictwo zawodowe należy jeszcze mocniej integrować z przedsiębiorstwami

* Podjąć działania mające na celu zabezpieczenie funduszy w nowej perspektywie finansowej UE na poziomie centralnym i w regionach, na rozwój bazy dydaktycznej szkół zawodowych, szkolenia nauczycieli, tworzenie ośrodków egzaminacyjnych.

* Należy jak najszybciej wprowadzić procedury umożliwiające szkołom zawodowym przystępowanie do konkursów na organizowanie szkoleń i kursów kwalifikacyjnych ogłaszanych przez lokalny PUP.

* Dążyć do zminimalizowania biurokracji w szkolnictwie.

 

Podczas konferencji odbył się szereg różnorodnych wykładów dla uczestników. Spotkanie na temat nowej formy kształcenia ustawicznego w polskiej oświacie poprowadziła p. Emilia Maciejewska Radca Ministra w Departamencie Kształcenia Zawodowej i Ustawicznego MEN.

Kolejny wykład był prowadzony przez p. Grażynę Osicką, Dyrektora Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej. Pani dyrektor przybliżyła uczestnikom informację na temat: „Rola doradztwa zawodowego w procesie zmian edukacji zawodowej”.          

Podczas „Euroszkolenia” odbył się także wykład o kształceniu, który poprowadziła p. Anna Dudek-Janiszewska, Wicekurator Lubelski. Temat tego spotkania brzmiał „Zawodowe i niezawodowe kształcenie dorosłych w procesie uczenia się przez całe życie”

Europejskie programy edukacyjne w kształceniu zawodowym i kształceniu nauczycieli jako impuls do jakościowej zmiany systemu” spotkanie o programach prowadziła p. Anna Atłas, Dyrektor Programu „Uczenie się przez całe życie”, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Spotkanie dla uczestników o modelu szkoły zawodowej poprowadziła p. Elżbieta Walkowiak, Kurator Wielkopolski.

Pracodawcy - ich rola i zadania w procesie kształcenia zawodowego i ustawicznego”  - spotkanie o rolach i zadaniach pracodawców przybliżyła zebranym p. Marta Jankowska, Dyrektor Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości ds. Samorządowych w Lublinie.

Udział samorządów w szkolnictwie zawodowym – doświadczenia z wprowadzanych zmian” - spotkanie poprowadził p. Stanisław Mościcki, Prezydent Miasta Chełm.

Konferencję o Zasadach finansowania oświaty w praktyce poprowadził p. Stanisław Szelewa, Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Świdnicy.

Podczas Euroszkolenia odbyła się również Prezentacja oferty edukacyjnej WSHiG, którą prowadziła p. Ewa Mucha Szajek, Prorektor ds. naukowo-dydaktycznych WSHiG.

 

Ostatniego dnia szkolenia w godzinach popołudniowych odbyło się wręczenie certyfikatów udziału w Euroszkoleniu 2013, po którym nastąpiła uroczysta kolacja  integrująca uczestników, którzy mieli okazję obejrzeć pokaz barmański i gastronomiczny.




 

 
 
<<  Września 2024  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

projekty_unijne

 Szkola_bez_przemocy

  leonardo