Ciekawe spotkanie z 12-letnią obywatelką Niemiec
3 stycznia 2013 r. w Zespole Szkół im. B. Prusa odbyła się ciekawa lekcja języka niemieckiego. Uczniowie klas pierwszych i drugich mieli okazję spotkać się z 12-letnią Jessicą Grieff, obywatelką Niemiec. Jej mama pochodzi z Pułtuska, więc dziewczynka doskonale posługuje się językiem polskim. Jessica mieszka od urodzenia w Aachen Brand, mieście, przez które przechodzą granice trzech państw: Niemiec, Belgii i Holandii.
Jessi odwiedziła uczniów ZSBP, aby po niemiecku i po polsku opowiedzieć im o swoim kraju rodzinnym i o różnicach w systemie szkolnictwa. Została powitana przez panią dyrektor Dorotę Orłowską i w towarzystwie germanistki Marleny Lisowskiej spędziła lekcję z młodzieżą. Zajęcia upłynęły w miłej, przyjaznej atmosferze, a uczniowie wykazali się dobrą znajomością języka obcego i poznali wiele różnic dotyczących Polski i Niemiec. Oto niektóre z nich:
U nas w oddziałach klasowych są dzieci z jednego rocznika. W Niemczech, do pierwszej klasy idą dzieci, które mają skończone 7 lat. Zatem w jednej klasie uczą się dzieci urodzone od lipca do sierpnia (zatem z dwóch kolejnych roczników).
W Niemczech nauka jest obowiązkowa dla wszystkich dzieci do 18 roku życia. Szkoła podstawowa (Grundschule) trwa 4 lata i każdy musi do niej uczęszczać. Pod koniec szkoły podstawowej nauczyciel na podstawie ocen pomaga podjąć rodzicom decyzję, gdzie uczeń będzie kontynuował naukę. Do wyboru są trzy szkoły: gimnazjum, Realschule oraz Hauptschule. Od wyboru szkoły zależy dalszy kierunek edukacji, dlatego na początku każdej z tych szkół możliwa jest zmiana np. z Realschule do gimnazjum lub z Hauptschule do Realschule (w obu przypadkach uczeń nie może mieć problemów z nauką). Każdą ze szkół kończy inny egzamin: w gimnazjum, które trwa 9 lat - matura (Abitur), w Realschule, która trwa 6 lat - tzw. Mittlere Reife, w Hauptschule trwającej 5 lat - tzw. Hauptschulabschluss.
Dalsza edukacja zależna jest od tego, jaką z powyższych trzech szkół się skończyło: Gimnazjum - po gimnazjum można studiować lub w celu szybszego uzyskania zawodu - iść do dwuletniej szkoły zawodowej.
Hauptschule - przez Hauptschule prowadzi najkrótsza droga do zdobycia zawodu - wystarczą jeszcze 3 lata w szkole zawodowej (Berufschule) i ma się zawód. Można oczywiście uczyć się dalej np. w wyższej szkole zawodowej (Berufsoberschule). Po jej skończeniu można jeszcze iść na studia.
Realschule - alternatywą dla Hauptschule jest Realschule - trwa ona rok dłużej i również można po niej uczyć się w szkole zawodowej. Realschule daje szanse wybrania dwuletniej Fachoberschule, po której można studiować.
W Niemczech, w ciągu roku szkolnego jest więcej dni wolnych. Już w październiku niemieccy uczniowie mają 2 tygodnie przerwy jesiennej. Następnie w grudniu 2-3 tygodnie zimowych wakacji, a w lutym tydzień przerwy tak zwanej "narciarskiej". Potem w okolicach kwietnia 2-3 tygodnie ferii wiosennych oraz jeszcze kilka dni świąteczne w maju. Wakacje trwają krócej - przeważnie sześć tygodni.
Jessica, która uczęszcza do 7 klasy gimnazjum (tam zmienia się szkołę, ale numeracja oddziałów klasowych jest ciągła), ma w tygodniu 3 razy po 8 lekcji i 2 razy po 6 lekcji. Gdy ma 8 lekcji, nie musi odrabiać pracy domowej. Zatem w domu uczy się tylko dwa razy w tygodniu J. W ciągu dnia lekcyjnego ma dwie dłuższe przerwy. Półgodzinną po drugiej lekcji i godzinną - obiadową po lekcji piątej. Obiad spożywa w stołówce szkolnej, gdzie odpoczywa również przed kolejnymi zajęciami. Pozostałe przerwy są pięciominutowe. System oceniania to dokładna odwrotność naszego - tam 1 jest najlepszą oceną! Kto ma jedynki, jest numerem jeden, „stoi na podium” J.
Dziękujemy Jessice Grieff za miłe i ciekawe spotkanie, życzymy bezpiecznego lotu do domu i samych jedynek w Nowym Roku 2013.
|