Technikum nr 2

Kierunki kształcenia w roku szk. 2018/2019:
Technik żywienia i usług gastronomicznych - dietetyka, Technik organizacji reklamy - fotografia cyfrowa, Technik usług fryzjerskich - wizaż, Technik budownictwa - klasa patronacka firmy Budomur

Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

Kierunki kształcenia w roku szk.  2018/2019: Fryzjer, Mechanik pojazdów samochodowych,Blacharz samochodowy, Monter sieci instalacji i urządzeń sanitarnych, Piekarz, Sprzedawca, Lakiernik, Elektryk, Murarz-tynkarz, Stolarz, Mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych, Kucharz - barman (n...

  • Technikum nr 2

  • Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

„Dla Niepodległej”- młodzież Zespołu Szkół im. B. Prusa w Pułtusku w 75. rocznicę powstania w Getcie Warszawskim

18 maja 2018 r. uczniowie klas: II w zawodzie technik żywienia oraz I w zawodzie technik żywienia i technik organizacji reklamy wzięli udział w wykładzie pana prof. Jana Szczepańskiego pod tytułem: „Warszawa - miasto dwóch powstań”. Spotkanie zostało zorganizowane przy współpracy z Akademią Humanistyczną im. Aleksandra Gieysztora. Wpisuje się ono bezpośrednio w realizację projektu –„ Rok 2018 Rokiem dla Niepodległej”. Tym razem celem wykładu było przybliżenie młodzieży idei Warszawy, jako jednej europejskiej stolicy podejmującej walkę z nazistowskim okupantem dwukrotnie: w kwietniu 1943 r. i w sierpniu 1944 r.

Warto w tym miejscu, przypominając słowa pana profesora Janusza Szczepańskiego, przypomnieć:

Warszawa jest miejscem szczególnym. Przed II wojną światową należała do najgęściej zaludnionych stolic Europy, a w okresie okupacji hitlerowskiej była miastem dwóch powstań: w kwietniu 1943 r. wybuchło w getcie powstanie żydowskie, rok później- w środku upalnego lata- 1 sierpnia 1944 r. rozgorzała walka po stronie aryjskiej stolicy. Za broń chwycili Polacy.

Dwa powstania warszawskie, z 1943 r. i 1944 r., dwie powiewające flagi nad murami walczącego getta: żydowska i polska – zobowiązują do pamięci i wzajemnego szacunku. Ważne jest, aby ta pamięć znalazła szczególne miejsce w sercach Polaków. Za murami getta ginęli bowiem polscy obywatele. Religijni i świeccy Żydzi, a także zasymilowani Polacy z żydowskimi korzeniami. Jedni z nas.

Przy wszystkich różnicach oba powstania były skierowane przeciw najeźdźcy, który od kilku lat bezkarnie mordował, rabował, palił i niszczył. Dokonywał zbrodni na niewyobrażalną dotąd skalę przy użyciu wszystkich zdobyczy technicznych cywilizacji Zachodu. Naszej stolicy wymierzył i to dwukrotnie – okrutną karę. Dzielnica żydowska została dosłownie zrównana z ziemią w 1943 r., całe miasto zaś z jego barokowymi pałacami, secesyjnymi kamienicami, eleganckimi willami i placami – obrócono w gruz w 1944 r.

Żydzi byli największą ofiarą nazistowskich Niemiec, ale narodem, który zbliżył się do granicy, za którą byli Żydzi (choć jej nie przekroczył) – byli Polacy. W czasie wojny zginęło 3 mln Żydów, 3 mln Polaków, sumę ofiar obywateli przedwojennej RP szacuje się na 7 mln.

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości rodzi pytania o nasz zwykły codzienny patriotyzm, o jego wymiar i znaczenie. Wkład pana profesora Janusza Szczepańskiego był dla nas jasnym przesłaniem: Kochać Ojczyznę to wiernie Jej służyć codzienną, rzetelną pracą i własnym, niewymuszonym zaangażowaniem. Kochać Ojczyznę to pamiętać o Jej ranach i bliznach, o Jej wzlotach i upadkach. Kochać Ojczyznę to być otwartym na siebie samego i innych, to akceptować odmienność i budować dobro.”

                                                                                              Izabela Gierek



Poprawiony: wtorek, 05 czerwca 2018 09:05
 
 
<<  Kwietnia 2024  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

projekty_unijne

 Szkola_bez_przemocy

  leonardo