Zespół Szkół im. B. Prusa jest inicjatorem wielu ciekawych przedsięwzięć w różnych obszarach - zarówno dla uczniów, nauczycieli jak i pracodawców. Przykładem była zorganizowana 20.04.2018r. konferencja pod tytułem „Kompetencje społeczne w kształceniu zawodowym”. Patronat nad konferencją objął Starosta Pułtuski oraz Rektor Akademii Humanistycznej im A. Gieysztora w Pułtusku.
Wśród gości, którzy uczestniczyli w spotkaniu, byli dyrektorzy, wicedyrektorzy, kierownicy szkolenia praktycznego i nauczyciele zawodu z:
- Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie
- Zespołu Szkół nr 2 im Adama Mickiewicza w Ciechanowie
- Zespołu Szkół Technicznych im w Ciechanowie
- Zespołu Szkół nr 1 w Wyszkowie
- Zespołu Szkół Powiatowych w Serocku
Pracodawcy:
- Grażyna Uścińska - współwłaściciel restauracji Moonsfera w Warszawie
- Roman Dukalski - właściciel Hotelu Milord w Kleszewie
- Dorota Niedźwiedzka - właściciel Baru Niedźwiadek w Pułtusku
- Anna Paradowska - właściciel Gospodarstwa Agroturystycznego w Skaszewie
- Sławomir Białczak - właściciel Piekarni Białczak w Pułtusku
- Iwona Pacławska - dyrektor Personalna ETI Polam Pułtusk
- Anna Morawska - Redaktor Naczelna Gazety Powiatowej
A także:
- Prof. dr hab. Krzysztof Ostrowski - Prorektor Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku
- dr Małgorzata Gogolewska-Tośka - Prodziekan Wydziału Pedagogicznego Akademii Humanistycznej w Pułtusku
- Dr Grażyna Cęcelek - wykładowca Akademii Humanistycznej w Pułtusku
- Katarzyna Jankowska - dyrektor Wydziału Edukacji, Sportu, Kultury i Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Pułtusku
- Anna Makówka - dyrektor Wydziału Rozwoju i Promocji Starostwa Powiatowego w Pułtusku
- Janusz Borzyński - dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Pułtusku
Spotykanie odbyło się w gronie szkół kształcących w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług fryzjerskich, technik organizacji reklamy, kucharz. Pracodawcy uczestniczący w konferencji współpracują z Zespołem Szkół w realizacji praktyk zawodowych, wakacyjnych staży zawodowych, wycieczek programowych, lekcji zawodoznawczych itd.
Celem konferencji było również zawiązanie sieci współpracy pomiędzy szkołami kształcącymi w tych samych zawodach oraz pracodawcami branż związanych z kształconymi zawodami. Tempo zmian w kształceniu zawodowym sprawia, że warto tworzyć grupy związane z kształceniem w danym obszarze, ponieważ dzięki wymianie doświadczeń, wspólnej dyskusji o problemach, łatwiej przygotować się i wdrożyć nowe wytyczne. Chcemy również, aby każdy pracodawca współpracujący ze szkołą na bieżąco wiedział o zmianach w szkolnictwie zawodowym.
W trakcie konferencji Panie z Akademii Humanistycznej w Pułtusku przybliżyły tematykę kompetencji społecznych wygłaszając prelekcję pt. „Kompetencje społeczne i obywatelskie jako ważne determinanty procesu kształcenia zawodowego”. Niezwykle interesujący wykład pobudził do refleksji i zastanowienia się, jak powinno odbywać się kształtowanie kompetencji społecznych w szkole i na co zwracać uwagę, aby młody człowiek nabył wiedzę, umiejętności i postawy, które sprawią, że będzie potrafił odnaleźć się w różnych realiach rynku pracy oraz prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie. Spotkanie było także okazją do wymiany oczekiwań pracodawców wobec szkół i szkół wobec pracodawców. Dyskusja, która się wywiązała, była tylko potwierdzeniem jak potrzebne było tego typu spotkanie, jak wiele ważnych problemów mamy do przedyskutowania i wypracowania wspólnych rozwiązań, aby kształcenie zawodowe odpowiadało na potrzeby rynku pracy, a przedsiębiorcy poznali realia współczesnej szkoły.
W trakcie spotkania udało się połączyć szkoły i biznes w wspólną sieć, umożliwi to pozyskanie nowych zdolności m.in.:
- dostęp do wzajemnych zasobów wiedzy
- rozwijanie umiejętności
- pozyskanie informacji
- zwiększenie szybkości działania
- poznanie wzajemnych oczekiwań i możliwości wspólnego działania
Sieć będzie dla nauczycieli wsparciem w ich rozwoju zawodowym, bo to oni w znacznym stopniu wpływają na wyniki pracy szkoły i od ich aktywności, zaangażowania postrzegana jest szkoła i zawód w środowisku.
Na koniec głos zabrał Prorektor akademii Humanistycznej w Pułtusku, który przedstawił plany funkcjonowania Akademii, m.in. utworzenie fundacji wykorzystującej dotychczasowe zasoby Akademii i zachęcił do współpracy.
Podsumowując – nie jest możliwe, aby współczesny nauczyciel zawodu pracował, działał w oderwaniu od rynku pracy, przedsiębiorstw, zmieniających się technik i technologii. Dynamika zmian w przemyśle, gospodarce, świecie wymaga od szkół i nauczycieli bycia na bieżąco z tematyką branżową. Pracodawca zaś nie może funkcjonować w oderwaniu od oświaty.
Konferencja była tylko początkiem w rozwijaniu współpracy z lokalnymi szkołami kształcącymi w tych samych zawodach oraz rynkiem pracy. Lista pracodawców i szkół współpracujących z ZS B. Prusa jest ciągle otwarta.
Koordynator projektu
|