Laboratoria w Koperniku i architektura Warszawskiej Starówki
Od września 2018r. uczniowie Zespołu Szkół im. B. Prusa uczestniczą w projekcie unijnym „TIK w nauczaniu matematyki”. Poza zajęciami wyrównawczymi, ciekawymi warsztatami i wykładami, mogą wyjeżdżać na bezpłatne wycieczki, pogłębiające wiedzę i umiejętności matematyczne. 18 kwietnia 48 uczniów wzięło udział w zajęciach edukacyjnych w Centrum Nauki Kopernik. W grupach 16-osobowych rozwijali zainteresowania naukowe podczas laboratoriów z fizyki i chemii.
Warsztaty z fizyki odbyły się pod intrygującym hasłem „Obudzić Krakena”. Uczniowie dowiedzieli się, jakie prawa fizyki pomagają trafiać do celu. Sprawdzili, co wpływa na zasięg rzutu ukośnego i jaka wiedza matematyczna jest potrzebna artylerzystom. Na podstawie własnych wyników rysowali wykresy, a następnie wyciągali wnioski i ustalali jaki kąt nachylenia będzie najlepszy, by trafić do celu armatką artyleryjską i obudzić stwora morskiego. Wszyscy uczestnicy swoje zadania wykonali trafnie i na zakończenie warsztatów otrzymali pochwały za wzorową pracę i postawę badawczą. Młodzież podczas laboratoriów pracowała w parach, w strojach ochronnych: kaskach i okularach.
Laboratoria z chemii przebiegały pod hasłem „Analityczne rozterki”. Uczniowie przeprowadzali eksperymenty, wykonywali odpowiednie pomiary po to, aby rozwiązać pewną zagadkę kryminalną. Wcielili się w laborantów i dokonali analizy próbki krwi i moczu denata oraz zbadali biały proszek znaleziony na miejscu zbrodni. Na podstawie wyników wydedukowali, czym zatruł się denat. Podczas dwugodzinnej sesji, pod czujnym okiem specjalistów, z pasją poszerzali wiedzę z zakresu chemii i matematyki oraz odkrywali nowe zastosowania nauk ścisłych.
Po zajęciach laboratoryjnych, uczniowie zwiedzili Centrum Nauki Kopernik - pełne interaktywnych niespodzianek z dziedziny fizyki, chemii, biologii, psychologii, matematyki. Był to czas bardzo efektywny, nasycony praktycznym działaniem i ciekawością poznawczą.
Po smacznym obiedzie w Restauracji Literatka, młodzież rozpoczęła zwiedzanie zachwycającej architektury Starego Miasta. Przewodnik w pierwszych słowach obalił legendę o założeniu Warszawy przez Warsa i Sawę informując, że Sawa był mężczyzną :). Następnie przedstawił historię Zamku Królewskiego. Dawną siedzibę króla i Sejmu okupanci w czasie II wojny światowej niemal doszczętnie ograbili i zniszczyli. Ostatecznie zamek wysadzono w powietrze we wrześniu 1944r. przez podłożeniu dynamitu, a zrekonstruowano go dopiero w latach 1971-1984 (prace rozpoczęto po 26 latach!). Zamek odbudowano w dużej mierze z malutkich fragmentów, dopasowywanych do siebie ze sterty gruzu. Niektóre elementy do dziś są osmalone przez ogień. Codziennie o 11.15 hejnalista gra z wieży zamku hejnał Warszawy. Godzina ta upamiętnia moment pierwszego ostrzału wieży ratuszowej w dniu 17 września 1939 roku, kiedy to zatrzymał się zegar na wieży. W pobliżu zamku stoi najwęższa kamienica, mająca fasadę o szerokości zaledwie140 cm. Tuż obok rozpościera się najkrótsza – siedmiometrowa ulica Dawna. W pobliżu znajduje się bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela z XIV w. Jedna z trzech katedr w Polsce (Warszawa, Gniezno, Kraków). Miejsce 4 koronacji i 4 ślubów królewskich. Tam spoczywają wybitne osobistości, m.in. ostatni król Polski, dwaj prezydenci, trzej kardynałowie, Henryk Sienkiewicz. Każde okno katedry, ozdobione kolorowymi witrażami, przedstawia najważniejsze polskie wydarzenia z poszczególnych wieków – od IX do XX. Wojnę przetrwało tylko prezbiterium. Pozostała część kościoła została odbudowana. Z innej strony Zamku Królewskiego stoi Kolumna króla Zygmunta Augusta III Wazy – najstarszy pomnik w Polsce, pochodzący z XVII wieku. Oryginalna jest tylko figura króla. Rynek Starego Miasta rozmieszczony jest na planie prostokąta. To najstarsze osiedle stolicy jest zwartym zespołem architektury zabytkowej pochodzącej z XVII i XVIII wieku. Kiedyś w miejscu pomnika Syrenki stał drewniany ratusz. Tylko jedna ściana kamienic przetrwała II wojnę światową. Pozostałe budynki zostały zrekonstruowane. Poza Starówką młodzież zwiedziła Krakowskie Przedmieście, dowiadując się różnych ciekawostek, które trudno znaleźć w książkach.
Wycieczka do Warszawy dostarczyła uczniom Prusa nowych informacji i wielu pozytywnych emocji. W promieniach wiosennego słońca architektura starej Warszawy malowała się zachwycająco. Dla wielu młodych ludzi była to pierwsza okazja do poznania historii i zabytkowej architektury najstarszej części stolicy Polski. Dzięki dofinansowaniu z EFS, młodzież nie poniosła żadnych kosztów.
J. Piasecka
|