Akcja „Żonkile” w Prusie
Dziś - 19 kwietnia - obchodzimy 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie i największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich Polin zorganizowało po raz szósty akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, poświęconą pamięci bohaterów wydarzeń z 1943 roku.
W marcu bieżącego roku szkolnego do wspólnych obchodów kolejnej rocznicy tego jakże tragicznego wydarzenia włączyła się społeczność uczniowska i nauczycielska Naszej Szkoły. Tego dnia, podobnie jak 1000 innych szkół, bibliotek i instytucji w całej Polsce rozdawaliśmy żonkile.
Dlaczego żonkile?
Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana od 2013 roku przez Muzeum Polin akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania. Cieszymy się, że każdy z nas mógł uczcić pamięć wydarzeń z 1943 r., wykonując prosty gest - przypinając mały, żółty kwiat do swojego ubrania. Za udział w akcji Wszystkim serdecznie dziękujemy! Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do wykonawców papierowych żonkili!!! Mamy nadzieję, że akcja Żonkile wpisze się w rytm edukacyjny Naszej Szkoły.
A już teraz wszystkich zainteresowanych uczniów i nauczycieli zapraszamy na wykład w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku: „Warszawa miasto dwóch powstań”. Odbędzie się on w II połowie maja bieżącego roku szkolnego. Zgłoszenia - indywidualne lub klas - prosimy składać do nauczycieli historii: Izabeli Gierek i Cecylii Sokołowskiej.
Społeczność Zespołu Szkół im. B. Prusa
|