Technikum nr 2

Kierunki kształcenia w roku szk. 2018/2019:
Technik żywienia i usług gastronomicznych - dietetyka, Technik organizacji reklamy - fotografia cyfrowa, Technik usług fryzjerskich - wizaż, Technik budownictwa - klasa patronacka firmy Budomur

Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

Kierunki kształcenia w roku szk.  2018/2019: Fryzjer, Mechanik pojazdów samochodowych,Blacharz samochodowy, Monter sieci instalacji i urządzeń sanitarnych, Piekarz, Sprzedawca, Lakiernik, Elektryk, Murarz-tynkarz, Stolarz, Mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych, Kucharz - barman (n...

  • Technikum nr 2

  • Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

31 stycznia 2018r. w Zespole Szkół im. Bolesława Prusa w Pułtusku odbyła się Międzyszkolna Debata Powiatowa. Została ona zorganizowana przez pracowników ZS: psycholog Ewę Mazurkiewicz i pedagog Ilonę Dynak, w ramach realizacji Kampanii „Narkotyki, dopalacze - nie tędy droga!” zainicjowanej przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty we współpracy z Komendantem Wojewódzkim Policji z siedzibą w Radomiu.

W debacie udział wzięli: przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Ciechanowie w osobach st. wizytator p. Joanny Kozioł i st. wizytator p. Lucyny Witczak; komendant Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku mł. insp. Jarosław Olszewski oraz rzecznik prasowy KPP sierż. szt. Milena Kopczyńska i dzielnicowa miasta st. aspirant Katarzyna Grzechnik; wicestarosta powiatu pułtuskiego p. Beata Jóźwiak; dyrektor wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Pułtusku p. Katarzyna Jankowska; pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pułtusku p. Barbara Duszczyk; dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pułtusku p. Agnieszka Kowalska; adiunkt Akademii Humanistycznej w Pułtusku dr Marta Petrykowska; kurator zawodowy Sądu Rejonowego w Ciechanowie pani Katarzyna Piotrowska; pracownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta w Pułtusku p. Marta Sikorska, a także uczniowie, pedagodzy, dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu pułtuskiego:

  • Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Gzowie,
  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Dzierżeninie,
  • Szkoła Podstawowa im. Doroty Gellner w Pobyłkowie Dużym,
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Sieka w Błędostowie,
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Witolda Machnowskiego w Nowym Niestępowie,
  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Klaudyny Potockiej w Pułtusku,
  • Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Pułtusku,
  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Pułtusku,
  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku,
  • Publiczna Szkoła Podstawowa w Skaszewie Włościańskim,
  • Publiczna Szkoła Podstawowa w Świerczach,
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przemiarowie,
  • Zespół Placówek Oświatowych w Winnicy,
  • Zespół Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku,
  • Liceum Ogólnokształcące CNB Feniks,
  • Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Pułtusku,
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej
    w Golądkowie.

Na wstępie debaty organizatorzy zapoznali zebranych z ideą akcji „Białych serc”, stanowiącej część kampanii na rzecz kształtowania postaw społeczności szkolnych i środowiska lokalnego, wyrażającej sprzeciw wobec zażywania środków psychoaktywnych i ukazującej alternatywne sposoby ukierunkowania aktywności uczniów na sport, turystykę, rozwój zainteresowań i talentów.

Moderowana przez psychologa szkoły panią Ewę Mazurkiewicz debata, pozwoliła uczestnikom na podzielenie się doświadczeniami z prowadzonych w ich szkołach działań profilaktycznych oraz na ich ocenę. Przybyli na debatę specjaliści oraz przedstawiciele policji mieli możliwość wypowiedzenia się na temat skali problemu dotyczącego zażywania środków psychoaktywnych w powiecie pułtuskim oraz rodzaju współpracy, na którą mogą liczyć szkoły w zakresie profilaktyki. Najbardziej interesującą częścią debaty okazały się wypowiedzi uczniów, którzy otwarcie mówili o swoich potrzebach i o niechęci do sztampowych zajęć profilaktycznych. Zgłaszali zapotrzebowanie na zajęcia, w których będą mogli być aktywni i podczas których dowiedzą się nie tylko, że substancje psychoaktywne szkodzą, ale również co zrobić w sytuacji, gdy ktoś obok nich ma problemy zdrowotne po zażyciu jakiegoś środka. Zwrócili również uwagę na wielką rolę rodziców i opiekunów. Stwierdzili, że jeśli mają wsparcie i zrozumienie w domu, to nie mają potrzeby sięgania po substancje psychoaktywne. Duże znaczenie ma również posiadanie oraz realizowanie pasji i zainteresowań. Młodzież zgłaszała, że w ramach profilaktyki chętnie realizowałaby je w szkole. Dużym plusem jest istnienie szkół zawodowych, gdzie uczniowie zdobywają wiedzę, umiejętności i doświadczenie zawodowe, a zarazem realizują swoje pasje i zainteresowania.

Znaczenie podejmowanych kwestii podkreślały plakaty o tematyce zagrożeń wynikających z zażywania narkotyków. Wykonali je uczniowie klasy trzeciej Zespołu Szkół im. B. Prusa kształcący się w zawodzie technik organizacji reklamy pod kierunkiem nauczyciela przedmiotów zawodowych p. Jolanty Jadaś. Uczniowie kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych przygotowali dla uczestników debaty zdrowy i smaczny poczęstunek wykonany pod kierunkiem kierownik szkolenia praktycznego p. Anny Kmiołek-Gizary.c

Debata zakończyła się przedstawieniem wspólnie wypracowanych przez uczestników i zanotowanych przez sekretarza debaty p. Katarzynę Mierzejewską wniosków i rekomendacji dotyczących efektywnej profilaktyki.



Poprawiony: piątek, 02 lutego 2018 12:22
 
 
<<  Grudnia 2024  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

projekty_unijne

 Szkola_bez_przemocy

  leonardo