CERTYFIKAT SZKOŁY PROMUJĄCEJ HONOROWE ODDAWANIE KRWI dla Zespołu Szkół im. B. Prusa!
27 listopada 2017r. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, z ramienia Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Centrum Krwi, w ramach projektu pod hasłem „Twoja krew, moje życie” przyznało Zespołowi Szkół im. B. Prusa w Pułtusku Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie.
Ten niewątpliwy sukces to zasługa wielu. Czas na podsumowanie i podziękowanie wszystkim tym, którzy tego dnia poświęcili swój czas i własną postawą zaświadczyli, że w dzisiejszym świecie pełnym odmienności – nadal, a więc niezmiennie- wartością jest człowiek. Przypomnijmy:
10 listopada 2017r. w przeddzień 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przeprowadziliśmy akcję zbiórki krwi pod hasłem: „Krew za krew”. W ten sposób złożyliśmy hołd wszystkim tym, którzy na przestrzeni dziejów z bronią w ręku, rzetelną pracą i słowem walczyli o wolną i suwerenną Polskę.
Przedsięwzięcie zostało zorganizowane pod patronatem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Nasz apel, „by czcić wolność i ratować życie” skierowaliśmy do wszystkich mieszkańców Pułtuska; wysłaliśmy zaproszenia do Urzędu Miasta i Starostwa, bibliotek, parafii, współpracujących z nami zakładów pracy i przedsiębiorstw, Policji oraz Straży, pułtuskich szkół ponadgimnazjalnych. … i nie zawiedliśmy się. Ogółem zarejestrowano 60 dawców, 43 oddało krew. Zebrano około 20 litrów tego najcenniejszego, bo niezastąpionego leku. Za poświęcenie, okazaną empatię, a także odwagę, wszystkim szlachetnym darczyńcom: mieszkańcom miasta, przedstawicielom naszej lokalnej społeczności, honorowym dawcom krwi, młodzieży Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi i Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego, a przede wszystkim uczniom Zespołu Szkół im. B. Prusa – serdecznie dziękujemy. Tego dnia swoją postawą wskazaliście właściwą drogę świętowania wolności Ojczyzny i narodu; staliście się wzorem do naśladowania.
Sukces akcji to także wynik zaangażowania i rzetelnej pracy uczniów i nauczycieli. Zbiórka krwi była poprzedzona zajęciami edukacyjnymi o roli i znaczeniu krwi w leczeniu oraz ratowaniu życia, przeprowadzonymi przez wychowawców i nauczycieli wszystkich klas Zespołu Szkół. Koordynatorem działań była p. Lidia Przybysz- opiekun szkolnego koła PCK.
O bohaterstwie i oddaniu Polaków walczących o suwerenność i niezawisłość Ojczyzny w połączeniu z ideą : ”… czcić Wolność i ratować Życie” informowały plakaty i gazetki. Uczniowie klas III i IV w zawodzie technik organizacji reklamy, pod kierunkiem p. Jolanty Jadaś, przygotowali kampanię reklamową promującą w środowisku szkolnym i lokalnym ideę krwiodawstwa. W ramach prac zaprojektowano baner, plakaty, zaproszenia; nagrano spot reklamowy z udziałem Justyny Kaczyńskiej ucz. kl. III tor i Grzegorza Bednarza ucz. kl. III Tż; nagranie i montaż spotu: Filip Nalewajk i Artur Sztolc z klasy IV tor.
Odległą przeszłość, obrazy listopada 1918 r. przybliżył uczniom klas I i II Zespołu Szkół uroczysty apel przygotowany przez uczniów klas III technikum pod kierunkiem p. Ilony Kołodziejskiej i p. Cecylii Sokołowskiej, uświetniony występem laureatów poprzednich edycji Powiatowego Konkursu Pieśni Patriotycznej- „Pieśń ujdzie cało”: Kacpra Cendrowskiego, Weroniki Dawidczyk i Kamila Przewłodzkiego. Rangę uroczystości podkreśliła obecność wicestarosty pułtuskiego p. Beaty Jóźwiak - oraz dyrektor Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Katarzyny Jankowskiej.
Do dyspozycji krwiodawców oddano salę rejestru oraz kawiarenkę. O odpowiedni wystrój i przyjazną atmosferę zadbali uczniowie z klasy I kucharz i III tż wraz z nauczycielkami Martą Kulesza i Anną Wójcik.
Zespół nauczycieli przedmiotów gastronomicznych pod kierunkiem p. Anny Kmiołek-Gizary przygotował dla wszystkich dawców poczęstunek. Uczniowie z klas I – III technikum pod kierunkiem p. Lidii Przybysz upiekli okolicznościowy tort z logo RCKiK, klasa III kucharz przygotowała z nauczycielkami Martą Kuleszą i Anną Rogulską słodkie wypieki, sporządzono także dżem pomarańczowy. Nie mniejsze zainteresowanie budziły pieczone ziemniaki i jabłka oraz bogaty w błonnik i witaminy barszczyk ukraiński - ugotowany przez uczniów z Ukrainy: Olka Pikhmanets i Maksyma Skakuna. Tego dnia na krwiodawców czekała gorąca kawa i herbata, nad zapleczem gastronomicznym czuwała p. Barbara Grąbczewska.
Wszystkim uczestnikom akcji składamy serdeczne podziękowania. Szanowni Państwo, Droga Młodzieży, dar Waszego serca, indywidualna praca i zaangażowanie 10 listopada 2017 r. zbudowały „dobro”. Tego dnia każdy z Was czcząc Wolność uratował zdrowie lub życie.
Dziękujemy
Organizator akcji – Izabela Gierek
|