Technikum nr 2

Kierunki kształcenia w roku szk. 2018/2019:
Technik żywienia i usług gastronomicznych - dietetyka, Technik organizacji reklamy - fotografia cyfrowa, Technik usług fryzjerskich - wizaż, Technik budownictwa - klasa patronacka firmy Budomur

Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

Kierunki kształcenia w roku szk.  2018/2019: Fryzjer, Mechanik pojazdów samochodowych,Blacharz samochodowy, Monter sieci instalacji i urządzeń sanitarnych, Piekarz, Sprzedawca, Lakiernik, Elektryk, Murarz-tynkarz, Stolarz, Mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych, Kucharz - barman (n...

  • Technikum nr 2

  • Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

Wycieczka do Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie

7 listopada 2017 r. odbyła się wycieczka kl. II TŻ, III TŻ, IV TŻA, IV TŻB ZS im. B. Prusa w Pułtusku do Instytutu Żywności i Żywienia im. prof. dr. med. Aleksandra Szczygła w Warszawie.

Pani mgr inż. Joanna Jaczewska – Schuetz i pani mgr inż. Anna Taroszewska zapoznały nas z pracą instytutu i wygłosiły prelekcję nt. racjonalnego żywienia i nowej piramidy żywieniowej.

Dowiedzieliśmy się, że IŻiŻ jest instytutem badawczym. Prowadzi badania naukowe, które są publikowane w różnych czasopismach. IŻiŻ zajmuje się:

  • czynnikami ryzyka otyłości i innych chorób dietozależnych, prewencją i leczeniem dietetycznym
  • epidemiologią żywienia i stanem odżywienia ludności
  • wartością odżywczą, jakością i bezpieczeństwem żywności
  • poradnictwem dietetycznym
  • edukacją żywieniową

Uświadomiono nam, że wśród czynników wpływających na zdrowie najważniejszy jest styl życia, a czynniki genetyczne, opieka zdrowotna i środowisko fizyczne mają jedynie drugorzędne znaczenie. We współczesnym świecie bardzo ważna jest nie tylko długość, ale również i jakość życia. Przypomniano nam: 

zasady prawidłowego żywienia „6U” prof. Stanisława Bergera:

1.urozmaicenie (w doborze produktów)

2.umiar (w jedzeniu i piciu)

3.unikanie (nadmiaru cukru, soli, stresu i używek)

4.uregulowanie (czasu i liczby posiłków)

5.uprawianie sportu

6.uśmiechanie się

i najczęstsze błędy żywieniowe, czyli:

  • żywienie nadmierne
  • żywienie niedoborowe
  • żywienie niezbilansowane
  • nieodpowiedni styl życia

Autorki najnowszej piramidy żywieniowej zwróciły uwagę na zmiany, które pojawiły się ostatnio. Nie mówi się już o racjonalnym żywieniu i dodatkowo aktywności fizycznej, ale o tym, że podstawą najnowszej piramidy żywienia jest aktywność fizyczna, bez której nie ma mowy o zdrowym stylu życia. Na drugim piętrze piramidy znajdują się warzywa i owoce, a nie jak wcześniej produkty zbożowe – pieczywo, kasze, makarony, płatki zbożowe.

Picie odpowiedniej ilości wody ma również ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Ostatnio wprowadzonym do piramidy elementem jest herbata i kawa spożywana w rozsądnych ilościach. Przypomniano nam również o ograniczaniu tłuszczów, cukru i soli. Najnowsza piramida zdrowego żywienia opracowana przez IŻiŻ w 2016 r. pod kierunkiem prof. M. Jarosza była nam znana, ale interpretowana przez autorki brzmiała bardzo przekonująco.

Mieliśmy możliwość obejrzeć najnowsze „Tabele składu i wartości odżywczej” i „Normy żywienia człowieka”. Przypomniano nam również, że mleko jest niezastąpionym produktem dostarczającym białka i wapnia, ryby morskie powinniśmy spożywać 2 razy w tygodniu, a uczniowie klasy maturalnej nie mogą zapominać o codziennej porcji orzechów włoskich.

Pani mgr inż. Joanna Jaczewska – Schutz i pani Anna Taraszewska w bardzo ciekawej formie przypomniały nam zasady racjonalnego żywienia i najnowszą interpretację piramidy żywieniowej.

Druga prelekcja dotyczyła kofeiny. Przygotowała i przeprowadziła ją dr nauk o zdrowiu pani Regina Wierzejska. Kofeina od lat budzi dyskusję, czy ma pozytywny czy negatywny wpływ na zdrowie. Dowiedzieliśmy się, że najzdrowszą i najsmaczniejszą kawą na świecie jest kawa „LUWAK”. Jest to kawa uzyskiwana z odchodów zwierząt podobnych do łasicy. Cena tej kawy to 1000 euro – ponad 4 tys. złotych. Inną kawą jest napój z odpadów skórki z kawy – Carscara, który przypomina herbatę. W niektórych kawiarniach jest serwowany jako kawa, a w innych jako napój alternatywny. Fusy z kawy są bogate w błonnik i prowadzone są badania naukowe nad ich wykorzystaniem w przemyśle spożywczym. Kofeina jest stosowana w żywności jako:

  • aromat, np. w napojach typu cola (150 mg/l)
  • substancja o działaniu fizjologicznym np.: w energy drink

1 puszka energy drink – 80 mg kofeiny

1 puszka energy „shot” – 160 mg kofeiny

Europejski Urząd nie wydał pozytywnej opinii co do oświadczenia „napoje gazowane z kofeiną, w tym energy drink wzmacniają wydajność poznawczą”, „tauryna opóźnia zmęczenie lub wzmacnia wydolność fizyczną”. Nowe opakowania nie zawierają oświadczeń zdrowotnych … ale pojawiły się inne, że „produkt doceniają wybitni sportowcy, kierowcy, studenci”.

Tematem trzeciej prelekcji było spotkanie z dietetykiem – panią mgr inż. Magdaleną Siubą, która opowiedziała nam o pracy doradcy żywieniowego i specyfice porad dietetycznych. Dietetyk u swojego pacjenta określa wskaźnik BMI, czyli

                                    masa ciała ( kg )

                         BMI = -----------------------

                                    [ wzrost ( m) ]²

 

oraz przeprowadza badania antropologiczne bioelektryczną metodą impedancji BIA. Na podstawie bioimpedancji można określić:

  • zawartość w organizmie beztłuszczowej masy ciała i tkanki tłuszczowej
  • całkowitą ilość wody
  • otyłość      > 33% tłuszczu w ciele (kobiety)

                 > 25% tłuszczu w ciele (mężczyźni)

 

Prawidłowa masa ciała   20 – 30% kobiety

                                        12 – 20% mężczyźni

 

Pani dietetyk udzieliła porad chętnym uczniom i wykonała pomiary składu ciała przy użyciu wagi „Tanita”. Można było zważyć się na wadze „Tanita” i uzyskać poradę dietetyczną. Wydruk pozwalał nam odczytać:

 

  • BMI
  • PPM
  • % tłuszczu
  • masę beztłuszczową
  • wodę
  • normę tłuszczu

 

Kolejną atrakcją była pogadanka pt. „Czytamy etykiety”, czyli analiza składu chemicznego i wartości odżywczej wybranych produktów. Dowiedzieliśmy się, że nie każde musli jest zdrowe i zawiera syrop glukozowo–fruktozowy oraz, że źródlana woda truskawkowa to napój, a nie woda źródlana. Im bardziej skomplikowany jest skład chemiczny i wartość odżywcza produktu, tym jest on bardziej przetworzony. Dlatego należy wybierać produkty zawierające niewielką ilość składników.

Wszystkie zajęcia w IŻiŻ były prowadzone w sposób bardzo ciekawy i przystępny dla młodzieży. Panie prelegentki znakomicie nawiązały kontakt z naszymi uczniami. Pojawiło się bardzo dużo pytań, na które uzyskaliśmy wnikliwe odpowiedzi. A na koniec – niespodzianka: torby z logo IŻiŻ. Młodzież była zachwycona! Bogatsi w wiedzę z zakresu racjonalnego żywienia staramy się być jej ambasadorami w naszym środowisku.  

W wycieczce uczestniczyły klasy II, III, IV A i IV B o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych ZS im. B. Prusa w Pułtusku pod opieką nauczycielek przedmiotów gastronomicznych: dyrektor p. Anny Balcerowskiej, wychowawczyni kl. IV TŻA Barbary Grąbczewskiej oraz p. Lidii Przybysz.

 

                                                                                               Barbara Grąbczewska



Poprawiony: poniedziałek, 13 listopada 2017 09:02
 
 
<<  Maja 2024  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

projekty_unijne

 Szkola_bez_przemocy

  leonardo