Technikum nr 2

Kierunki kształcenia w roku szk. 2018/2019:
Technik żywienia i usług gastronomicznych - dietetyka, Technik organizacji reklamy - fotografia cyfrowa, Technik usług fryzjerskich - wizaż, Technik budownictwa - klasa patronacka firmy Budomur

Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

Kierunki kształcenia w roku szk.  2018/2019: Fryzjer, Mechanik pojazdów samochodowych,Blacharz samochodowy, Monter sieci instalacji i urządzeń sanitarnych, Piekarz, Sprzedawca, Lakiernik, Elektryk, Murarz-tynkarz, Stolarz, Mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych, Kucharz - barman (n...

  • Technikum nr 2

  • Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

Warsztaty oceny jakości artykułów spożywczych

Warsztaty oceny jakości to jedno z zadań projektu „Staż i praktyka atutem przyszłego pracownika”. Ich celem jest zapoznanie młodzieży ze znaczeniem oceny jakości surowców i produktów podczas produkcji żywności. Do współpracy w ramach warsztatów zaproszono  lokalnych producentów żywności, którzy wdrożą młodzież w tajniki prawidłowej oceny jakości i wskażą czynniki, które obniżają jakość wyrobów gotowych.

Pierwsze warsztaty odbyły się pod hasłem Pieczywo, a poprowadził je w Zespole Szkół im. B. Prusa Pan Sławomir Białczak - piekarz i właściciel znanej wszystkim pułtuskiej piekarni wraz z mistrzem piekarstwa Panem Januszem Koczarą.

Pan Białczak omówił wyroby oferowane w swojej piekarni, surowce których używa do produkcji i wspólnie z uczniami wykonał  ciasto na chleb i wyroby półcukiernicze.

Uczniowie wraz z mistrzami piekarnictwa formowali  chałki, bułki słodkie, chleb.

Najtrudniej oczywiście było uformować chałkę, ale mały rysunek graficzny i instruktarz Panów spowodował,  że udało się  wykonać to zadanie i to dwoma sposobami. Tak, są dwa sposoby formowania chałki, żydowski i turecki, ale już tylko znawcy tej sztuki rozróżnią, która jest która. W tureckiej widoczne są tzw. okienka pomiędzy splotami.

Pan Koczara podzielił się z  młodzieżą swoim talentem i pokazał sposoby wykonania zdobień chlebów m.in. weselnych. To  umiejętność wymagająca  zdolności manualnych, precyzji, wyobraźni i niezwykłej cierpliwości.

Zdobyta przez uczniów wiedza i umiejętności na temat pieczywa, z pewnością będzie inspiracją w tworzeniu wyrobów z ciasta drożdżowego oraz przyczyni się do wzrostu świadomości konsumenckiej.

Ciekawe warsztaty zakończyły się degustacją własnoręcznie wykonanych wyrobów.


                                                                                                        Koordynator projektu




 
 
<<  Grudnia 2024  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

projekty_unijne

 Szkola_bez_przemocy

  leonardo