Technik żywienia i usług gastronomicznych - kwalifikacje zawodowe i przydatne umiejętności
Zawód technik żywienia i usług gastronomicznych przygotowuje młodzież do pracy w zawodzie kucharza, barmana, baristy, kelnera, menadżera gastronomii, doradcy żywienia, pracownika administracji w branży gastronomicznej. Wszystkie niezbędne umiejętności zawodowe młodzież nabywa w ramach dwóch kwalifikacji, z których każda kończy się egzaminem państwowym. Młodzież klasy IV TŻ, po pomyślnie zdanym w czerwcu 2017 roku egzaminie z kwalifikacji „Sporządzanie potraw i napojów”, kontynuuje naukę zawodu w drugiej kwalifikacji „Organizacja żywienia i usług gastronomicznych”. Do egzaminu z drugiej kwalifikacji przystąpią w styczniu 2018 roku.
Druga kwalifikacja i wykształcenie średnie umożliwi uczniom uzyskanie dyplomu technika żywienia i usług gastronomicznych.
Nauka zawodu technik żywienia pozwala uczniom na zdobycie umiejętności cennych nie tylko w pracy zawodowej, ale również niezbędnych w prowadzeniu domu, organizacji przyjęć rodzinnych i spotkań z przyjaciółmi. Na tym kierunku młodzież nigdy się nie nudzi, jest aktywna, zaangażowana i niezwykle kreatywna, a to cenne cechy poszukiwane na współczesnym rynku pracy. Te ważne cechy oraz umiejętności zawodowe uczniowie klasy IV TŻB szlifowali podczas zajęć edukacyjnych obsługa klientów w gastronomii, w ramach których przygotowali bufet śniadaniowy oraz nakrycia do śniadania prostego i rozszerzonego.
Każdy wybierający ten kierunek kształcenia może dla siebie znaleźć miejsce na rynku pracy. Jeżeli nie lubi gotować, może zajmować się obsługą gości, a jeżeli jest mało komunikatywny, nieśmiały, to może np. pracować w biurze i zajmować się kalkulacją cen potraw, układaniem jadłospisów i rozliczaniem wartości odżywczej, zamówieniami, rozliczaniem produkcji itp.
|