W kuchni polskiej najpopularniejsze są pierogi ruskie, z serem, truskawkami, kapustą i grzybami, mięsem i oczywiście w tradycyjnym kształcie. A od czego jest fantazja? Młodzież ZS B. Prusa na zajęciach z gotowania uczy się kreatywności kulinarnej, łączenia smaków i surowców. Przykładem takiej fantazji były zielone pierogi z farszem warzywnym wykonane przez uczennice kl. I tż (Asię Kasińską, Igę Kisiel, Kasię Kalinowską) na degustację dla gimnazjalistów odwiedzających szkołę.
Zielone pierogi z farszem warzywnym ok 6 porcji
Farsz
Normatyw surowcowy:
- Marchew duża 2 szt
- Czerwona papryka 1szt
- Seler mały 1 szt
- Pieczarki 30 dkg
- Czosnek 2 ząbki
- Cebula mała 1 szt.
- Sól, pieprz do smaku
- Olej do smażenia
Wykonanie:
1.Warzywa umyć oczyścić.
2.Marchew, paprykę selera pokroić w słupki długości 3cm , pieczarki w plasterki, cebule w kostkę, czosnek posiekać lub zmiażdżyć .
3.Warzywa stopniowo podsmażać (każde osobno) na niewielkiej ilości oleju , czosnek zeszklić. Warzywa powinny być al dente.
4. Następnie wszystkie razem wymieszać, doprawić do smaku solą i pieprzem (farsz nie powinien być zbyt tłusty i wilgotny ponieważ będzie to utrudniało lepienie pierogów)
Ciasto
Normatyw surowcowy:
- Mąka ½ kg
- Jajo 1 szt.
- Woda 1 szkl.
- Natka pietruszki ½ pęczka
Wykonanie:
1.Natkę pietruszki zmiksować z ½ szkl. wody.
2.Mąkę przesiać, wykonać wgłębienie do którego wbić jajo, ostrożnie dolewać zmiksowaną pietruszkę, resztę wody i zarabiać ciasto nożem.
3.Następnie ciasto wyrobić ręcznie. W cieście dobrze wyrobionym w przekroju widać regularnie rozłożone pęcherzyki powietrza.
4.Otrzymane ciasto podzielić na porcje i rozwałkować na cienkie płaty, z których wycinać kwadraty 5cm x 5 cm.
Formowanie i gotowanie pierogów
1.Na kwadrat ciasta nanieść niewielką ilość farszu, złożyć kwadrat na pół tak aby otrzymać trójkąt, brzegi mocno skleić.
2.Pierogi wrzucać na wrzącą osoloną wodę, gotować 3 minuty od wypłynięcia.
Pierogi można podać polane masłem lub tartą bułką zrumienioną na maśle.
|