Matematyczna rozrywka w pokojach zagadek
W Zespole Szkół im. Bolesława Prusa młodzież od lat korzysta ze środków unijnych, umożliwiających rozwój zawodowy i pogłębianie wiedzy. W tym roku szkolnym w placówce realizowany jest m. in. projekt TIK w nauczaniu matematyki. Jedną z form pogłębiania wiedzy matematycznej są ciekawe wycieczki uświadamiające znaczenie matematyki w życiu codziennym.
5 kwietnia uczniowie klasy II technik żywienia uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, gdzie odwiedzili „Escape Room’s” - pokoje zagadek oraz Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego.
Escape room to alternatywna rozrywka i sposób spędzenia czasu dla osób szukających inteligentnej rozrywki, lubiących pracować w zespole i szukających emocji oraz przygód. Fantastyczna zabawa ćwicząca kreatywność, pracę zespołową, dająca dużo zabawy. Młodzież w ciągu 60 minut, używając inteligencji i sprytu, musiała wydostać się z pokoi. Do wyboru były 3 warianty różniące się wystrojem i poziomem trudności: ucieczka z Muzeum, przygoda w Wehikule Czasu oraz łamigłówki w pokoju Rycerskim. Uczniowie byli zachwyceni taką formą wykorzystania matematycznego myślenia.
Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka to swoisty wehikuł czasu, w którym można stać się świadkiem narodzin monety i banknotu, pierwszych banków, teorii ekonomicznych, zobaczyć jak powstaje pieniądz, jak działa bankomat i karta kredytowa. Oprowadzający pułtuską grupę Pan Adam pomógł młodzieży zrozumieć podstawowe zagadnienia oraz skomplikowane procesy ekonomiczne. Pokazał istotę tego, czym jest pieniądz, jaką przebył drogę i w jaki sposób pomaga nam w codziennym życiu. Wędrówka po świecie pieniądza okazała się niezwykła przygodą.
Wycieczka zakończyła się smacznym obiadem w Restauracji Olkulska 7 by Jarosław Uściński, gdzie uczniowie mogli poznać wyjątkowy smak potraw zaprzyjaźnionego ze szkołą pana Jarosława.
J. Piasecka
|