Technikum nr 2

Kierunki kształcenia w roku szk. 2018/2019:
Technik żywienia i usług gastronomicznych - dietetyka, Technik organizacji reklamy - fotografia cyfrowa, Technik usług fryzjerskich - wizaż, Technik budownictwa - klasa patronacka firmy Budomur

Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

Kierunki kształcenia w roku szk.  2018/2019: Fryzjer, Mechanik pojazdów samochodowych,Blacharz samochodowy, Monter sieci instalacji i urządzeń sanitarnych, Piekarz, Sprzedawca, Lakiernik, Elektryk, Murarz-tynkarz, Stolarz, Mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych, Kucharz - barman (n...

 • Technikum nr 2

 • Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

Cyberprzemoc to takie zachowanie, które krzywdzi emocjonalnie drugiego człowieka. Osoby, które stosują cyberprzemoc używają do tego celu Internetu albo telefonów komórkowych.

W przeciwieństwie do przemocy fizycznej, cyberprzemoc nie zostawia śladów na ciele i nie widać jej gołym okiem. Ale osoby, które doświadczyły cyberprzemocy, czują się zranione i  bardzo przeżywają to, co je spotkało. Pojawiają się u nich nieprzyjemne myśli i uczucia takie jak bezradnośćwstydupokorzeniestrach a czasem również złość.

Osoba, której przytrafiła się taka sytuacja często ma wrażenie, że wszyscy widzieli lub mogą zobaczyć te nieprzyjemne materiały. Obawia się, że jej znajomi odwrócą się od niej i nie będzie mogła liczyć na ich wsparcie. To powoduje, że czuje się bardzo samotna w tym, co ją spotkało.

 

Cyberprzemoc to takie zachowania jak:

 1. ośmieszanie,
 2. podszywanie się pod kogoś
 3. włamanie się na czyjeś konto (np. pocztowe, w portalu społecznościowym, konto komunikatora)
 4. publikowanie oraz rozsyłanie
 5. tworzenie obrażających kogoś
 6. pisanie obraźliwychna forach, blogach, portalach społecznościowych.

 

W Internecie czujemy się anonimowi i bezkarni dlatego często w sposób okrutny zamieszamy agresywne lub ośmieszające treści, nie zastanawiając się, że możemy komuś wyrządzić krzywdę czy nawet popełnić przestępstwo. Obecnie zauważa się lawinowy wzrost takich zachowań agresywnych w sieci.

 

Możemy paść ofiarą  takiej przemocy, ale częściej  sami jesteśmy sprawcami  cyberprzemocy.

 • Należy pamiętać, że bez zgody danej osoby, nie można jej fotografować i rozpowszechniać jej zdjęć (przestępstwo). Wszystko co zamieszcza się w Internecie lub przesyła komórką, zostawia ślad w sieci. Nie róbmy takich rzeczy, których nie chcielibyśmy, by  ktoś  nam zrobił. Pisząc komentarze raczej kierujmy się życzliwością niż nienawiścią itp.
 • Jeśli jesteś świadkiem cyberprzemocy, to: nie należy przesyłać dalej ośmieszających wiadomości, należy raczej pomóc pokrzywdzonej osobie, poprzez poinformowanie kogoś dorosłego o jej sytuacji. Zaproponuj pokrzywdzonej osobie kontakt z np. telefonem zaufania, policją itp. 

Jeśli znalazłeś w sieci lub otrzymałeś przez telefon informacje ośmieszające kogoś - zatrzymaj łańcuszek cyberprzemocy - nie przesyłaj tych informacji dalej – zgłoś tę sytuację.

 

Jeśli sam doświadczyłeś  cyberprzemocy:

 1. Opowiedz o tymlub zaufanej osobie dorosłej.   
 2. Nie kontaktuj się ze sprawcą cyberprzemocy i nie odpowiadaj na jego zaczepki. Dzięki temu unikniesz prowokowania go do dalszych działań.
 3. Zachowaj wszystkie dowody cyberprzemocy - nie kasuj smsów, e-maili, rozmów na czatach lub komunikatorach.
 4. Jeśli ktoś dokucza ci na jakiejś stronie WWW, zrób zrzut ekranu - Pamiętaj, aby zapisać plik!

 

Pomoc i wsparcie możesz znaleźć też w Telefonie Zaufania  116 111

 1. Telefon Zaufania 116 111 jest czynny codziennie, od 12.00 do 22.00!
 2. Pod numer 116 111 mogą zadzwonić dzieci i młodzież z całej Polski!
 3. W Telefonie Zaufania jesteś anonimowy- nie musisz mówić nam, jak sięi skąd dzwonisz.
 4. Połączenia z numerem 116 111 są całkowicie bezpłatne.

 

 

 

 

 

 
 
<<  Września 2022  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

projekty_unijne

 Szkola_bez_przemocy

  leonardo