Technikum nr 2

Kierunki kształcenia w roku szk. 2018/2019:
Technik żywienia i usług gastronomicznych - dietetyka, Technik organizacji reklamy - fotografia cyfrowa, Technik usług fryzjerskich - wizaż, Technik budownictwa - klasa patronacka firmy Budomur

Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

Kierunki kształcenia w roku szk.  2018/2019: Fryzjer, Mechanik pojazdów samochodowych,Blacharz samochodowy, Monter sieci instalacji i urządzeń sanitarnych, Piekarz, Sprzedawca, Lakiernik, Elektryk, Murarz-tynkarz, Stolarz, Mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych, Kucharz - barman (n...

  • Technikum nr 2

  • Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

DEPRESJA  

 

Zapobieganie  depresji .  Ulotka dla ucznia na temat depresji .

Drogi uczniu!

Dorastanie może być ciekawym i ekscytującym etapem życia. Wiele się teraz dzieje – zarówno w Twoim otoczeniu, jak i w Tobie samym/ej. Codziennie czekają Cię wyzwania, przeżywasz piękne
 i trudne uczucia – czasem jednego dnia, w ciągu jednej godziny. Zdarza się jednak, że zły nastrój „dopada” Cię na dłużej i nie bardzo wiesz, jak sobie z tym poradzić. Jeśli uskarżasz się na okresy złego nastroju, spróbuj skorzystać z następujących wskazówek:

Wysypiaj się.

Ważne jest zarówno to, jak śpisz, jak i miejsce oraz czas spania. Najlepiej, gdyby pory zasypiania były regularne, i byś spał/a co najmniej 7–8 godzin codziennie.

Zadbaj o aktywność fizyczną.

Podczas wysiłku fizycznego Twój organizm wyzwala endorfiny, które poprawiają nastrój i działają uspokajająco. Najlepiej ruszać się razem z innymi ludźmi.

Rozwijaj swoje zainteresowania.

Korzystaj z zajęć pozalekcyjnych, które sprawiają Ci radość, zaangażuj się w projekt lub wydarzenie, które naprawdę Ci się podobają. Miej jakieś  hobby, zainteresowania.
Utrzymuj dobre relacje z różnymi ludźmi.

Spotykaj się z przyjaciółmi, najlepiej spędzając czas na tym, co Was łączy. Zadzwoń do przyjaciółki lub zaproś ją na spacer, „żeby się po prostu wygadać”. Pielęgnuj przynależność do grup, które są dla Ciebie ważne, rozmawiaj z godnymi zaufania dorosłymi o swoich kłopotach. Bliskie i szczere relacje pomagają czuć się dobrze ze sobą i w codziennym życiu. Zbliż się do rodziny i przyjaciół.
Sprawiaj sobie i innym drobne przyjemności.

Może to być spacer lub pójście na koncert i do kina , a nawet zjedzenie ciastka ( słodyczy),  jeśli może wprawić Cię w dobry nastrój.
Szukaj skutecznych dla Ciebie sposobów radzenia sobie ze stresem.

Może to być np. modlitwa, medytacja, pisanie pamiętnika lub wierszy, odpoczynek lub taniec, sport , hobby, szczera  rozmowa.  Myśl pozytywnie.
Na bieżąco pozbywaj się gniewu (często wybaczaj, rozwiązuj problemy, nie chowaj urazy na później, rozmawiaj , wyrażaj swoje uczucia )
Unikaj przesadnego , wyłącznego zajmowania się sobą. Naucz się śmiać, także  z samego siebie.
Bądź asertywny. Unikaj używek (alkohol, narkotyki, dopalacze)

 

Wszystkie te aktywności pomagają utrzymać dobre samopoczucie i wewnętrzną równowagę.

Jeśli jednak zły nastrój utrzymuje się, a Ty:

 

  

ciągle jesteś smutny/a, przygnębiony/a lub rozdrażniony/a, ostatnio schudłeś/aś, nie masz apetytu lub jesz zbyt wiele, nie możesz spać lub śpisz zbyt długo, nie masz sił, nic ci się nie chce, odczuwasz różne bóle i dolegliwości w ciele, Jest Ci ciągle „jakoś tak źle…”, nie cieszysz się tym, co jeszcze niedawno sprawiało Ci przyjemność, masz kłopoty z koncentracją lub zapamiętywaniem, źle o sobie myślisz, nie lubisz siebie,

 

możesz cierpieć na depresję. Depresja to czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie, cierpi na nią obecnie 5–10% młodych osób.

 

PAMIĘTAJ!

To zbyt poważny problem, by radzić sobie z nim w pojedynkę. Prośba o radę to nie wstyd.
Zwróć się do zaufanego nauczyciela, pedagoga , rodzica lub lekarza  i powiedz o swoich odczuciach  i obserwacjach
. Oni będą wiedzieli, jak można Ci pomóc, żebyś znów mógł/mogła cieszyć się codziennym życiem. Nie jesteś sam/a.

Źródło: WWW.Pedagogia.pl

 

 

 

 

Poprawiony: środa, 15 kwietnia 2015 11:49
 
 
<<  Grudnia 2022  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

projekty_unijne

 Szkola_bez_przemocy

  leonardo