Technikum nr 2

Kierunki kształcenia w roku szk. 2018/2019:
Technik żywienia i usług gastronomicznych - dietetyka, Technik organizacji reklamy - fotografia cyfrowa, Technik usług fryzjerskich - wizaż, Technik budownictwa - klasa patronacka firmy Budomur

Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

Kierunki kształcenia w roku szk.  2018/2019: Fryzjer, Mechanik pojazdów samochodowych,Blacharz samochodowy, Monter sieci instalacji i urządzeń sanitarnych, Piekarz, Sprzedawca, Lakiernik, Elektryk, Murarz-tynkarz, Stolarz, Mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych, Kucharz - barman (n...

  • Technikum nr 2

  • Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

Czym są dopalacze ?

Dopalacze to nic innego, niż legalne narkotyki. „Dopalacze” to tylko określenie slangowe. 

Są to środki zastępcze, czyli substancje zażywane w celu wywołania efektu odpowiadającego zażyciu narkotyków. Ich wytwarzanie i wprowadzanie do sprzedaży nie jest regulowane na podstawie żadnych przepisów prawnych, nie stosuje się do nich przepisów o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Wytwarzane są pod postacią proszków, mieszanin ziół, wyciągów, kapsułek i tabletek. Zaczynają działać już nawet po 1-5 minutach od zażycia, a efekt ich działania, w zależności od rodzaju, utrzymuje się od 0,5 godziny do nawet 20 godzin.

Dopalacze można podzielić, zgodnie z ich działaniem, na: Energetyki, Psychodeliki, Halucynogeny, Stymulanty, Relaksujące,  Euforyzujące.

Dlaczego nie są bezpieczne ?

  • Zanim jakaś substancja trafi do powszechnego użytku np. jako lek, musi przejść próby laboratoryjne, czasem także testy na zwierzętach oraz trzy fazy badań klinicznych na ludziach. W ten sposób sprawdzane jest, czy substancje te są bezpieczne dla człowieka i nie powodują szkodliwych skutków ubocznych. Dopalacze, choć tworzone są z mieszanin niebadanych do tej pory substancji psychoaktywnych, nie przechodzą takich testów. Prawda jest taka, że producenci dopalaczy testują swoje „wyroby” na klientach.
  • Badania pokazały, że do dopalaczy często dodawane są substancje zanieczyszczone, w niektórych próbkach znajdują się także leki.
  • Ponieważ liczba tworzonych dopalaczy rośnie, a składają się na nie różne nowo-wyodrębnione składniki, w razie zatrucia lub innych skutków ubocznych, często lekarze nie są w stanie wykryć, jaka substancja spowodowała dany efekt. Może to utrudnić proces leczenia lub ratowania życia.
  • Ponieważ na ich opakowaniach nie jest napisane, jakie substancje zawierają, ciężko przewidzieć jakie skutki uboczne powodują, oraz jak duża dawka może wywołać poważne negatywne konsekwencje.

Zastanów się więc nad dwoma kwestiami:
- Czy uważasz, że ludzie powinni wiedzieć, co spożywają?  
- Czy zgodziłbyś się wziąć udział w badaniu nad nowym  lekiem, którego skutków zażycia     nie można przewidzieć? 

 

MITY :Dopalacze zawierają tylko mieszaniny ziołowe.

FAKTY: W dopalaczach znajdują się mieszaniny środków roślinnych (najczęściej orientalnych), substancji syntetycznych naśladujących substancje roślinne, zmodyfikowanych roślin i substancji chemicznych wypełniających (np. środków farmaceutycznych). Nawet jeśli niektóre z nich, są w stu procentach roślinne, nie zapewnia to ich nieszkodliwości. Substancje roślinne także mogą być toksyczne i trujące! Zastanów się i pomyśl, czy sam nie znasz jakiejś trującej rośliny.

Skutki uboczne

Śmiało możemy stwierdzić, że „dopalacze” to po prostu inaczej zapakowane narkotyki albo mieszaniny narkotyków. Skutki uboczne ich zażywania są więc podobne. Zażywając je można nie tylko narazić się na zatrucie toksynami w nich zawartymi, utratę zdrowia a nawet śmierć, ale i uzależnić się. Rozpiętość negatywnych konsekwencji jest przerażająca: od długotrwałych i nieprzyjemnych „zejść”, ostrych psychoz, ataków paniki, poprzez dreszcze, napady padaczki, urojenia, utratę przytomności czy napady lęku lub uszkodzenia neurologiczne. A to tylko przykłady z długiej listy częstych efektów niepożądanych!

Przykładowe objawy  mogące  wskazywać  na  zażywanie środków psychoaktywnych   :

ü  Duże wahania nastrojów (napady złości  i agresji lub obniżonego nastroju, od euforii do depresji)

ü  Nagła zmiana nawyków

ü  Izolowanie się od rodziny i bliskich

ü   Bełkotliwa mowa

ü  Brak zainteresowania ulubionymi do tej pory zajęciami

ü  Problemy w nauce, wagary

ü  Problemy finansowe, długi

ü  Kradzieże

ü  Zmieniona blada i ziemista cera

ü  Spadek wagi

ü  Zaniedbanie higieny

ü  Przekrwione oczy, zwężone lub rozszerzone źrenice. Oczy „nieprzytomne”

ü  Omdlenia, zasłabnięcia, wymioty

ü  Skoki temperatury, nagłe zmiany ciśnienia

ü  Bóle ciała, wysięk z nosa, owrzodzenia okolic nosa

ü  Posiadanie fifek bibułek do skrętów , miarki , przypalonych  łyżeczek

ü  Częste przesyłki z poczty  za pobraniem

 

 

 


 

 

Poprawiony: środa, 01 kwietnia 2015 06:51
 
 
<<  Grudnia 2022  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

projekty_unijne

 Szkola_bez_przemocy

  leonardo