Latte art – sztuka tworzenia rysunków i wzorów z mleka na powierzchni kawy

W związku z obecną sytuacją w kraju nie miałam okazji ćwiczyć metod parzenia kawy w szkolnej pracowni. Jednym z zakupów, których dokonałam w ramach projektu „Mazowsze — stypendia dla uczniów szkół zawodowych”, był ekspres do kawy. W ramach nauki zarówno technik parzenia kawy, jak i obsługi tej maszyny, postanowiłam ćwiczyć latte art, czyli sztukę tworzenia rysunków i wzorów z mleka na powierzchni kawy. Umiejętność tę zdobyłam będąc na kursie baristycznym zaawansowanym w Warszawie.

Do wykonania zaprezentowanej w filmiku kawy potrzebowałam spienionego, błyszczącego mleka o temperaturze 75°C i espresso. Do tworzenia serca, czyli podstawowego wzoru, który każdy barista powinien umieć, użyłam dzbanuszka podobnego do tego, który był używany na kursie. Najpierw podgrzałam mleko, zaparzyłam espresso. Kolejnym krokiem było mieszanie gorącego mleka w dzbanuszku. Do wykonywania wzorów na kawie używa się mlecznej pianki, którą nanosi się na powierzchnię kawy. Trwałość tego wzoru zależy od jakości maszyny do parzenia oraz doświadczenia baristy. Najbardziej doświadczeni bariści, potrafią nawet tworzyć portrety klientów na kawie.

Latte art pozwala na ładniejsze zaprezentowanie napoju. Wzbudza ciekawość i przykuwa wzrok gości. Umiejętność ta przyda mi się w przyszłości, gdy będę pracować w zawodzie baristy.

Dagmara Piątkowska - stypendystka