22 maja obchodzony był Europejski Dzień Walki z Otyłością. Został on ustanowiony z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2010 roku oraz Europejskiej Konferencji Ministerialnej w sprawie Walki z Otyłością. Głównym celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na rosnący problem nadwagi i otyłości, jak również zwiększenie świadomości społecznej w kwestii prawidłowego odżywiania i jego wpływu na zdrowie.

Otyłość już od dłuższego czasu jest nazywana chorobą cywilizacyjną XXI wieku i coraz częściej problem ten dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. Wg definicji WHO nadwaga i otyłość to nieprawidłowy lub nadmierny rozrost tkanki tłuszczowej. Jednym ze wskaźników, dzięki któremu możemy ją zdiagnozować jest wskaźnik masy ciała (BMI). BMI większe lub równe 25 wskazuje na nadwagę, powyżej 30 mowa jest o otyłości (wskaźnik BMI= mc/(wzrost)2). 

Główne przyczyny narastania tego problemu to: fast-foody, brak aktywności fizycznej, spożywanie kalorycznych przekąsek, takich jak chipsy i słodycze, wysokosłodzone napoje. To powoduje, że liczba osób z nadwagą i otyłością z dnia na dzień rośnie.

W konsekwencji otyłość prowadzi do chorób układu krążenia, niektórych nowotworów (nowotwór trzustki, nerek, jelita grubego, prostaty czy rak piersi), chorób nerek, wątroby oraz zwyrodnienia całego układu kostno-stawowego, nadciśnienia i miażdżycy. U osób z poważną nadwagą wzrasta także ryzyko wystąpienia udaru oraz zawału, a także cukrzycy typu II.

Redukcja masy ciała i zmiana nawyków żywieniowych oraz stylu życia to najprostsze metody walki z otyłością.

Eksperci z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej są jednogłośni, że zmiana stylu życia jest procesem długotrwałym, który aby przyniósł oczekiwane efekty, powinien być prowadzony wraz ze zmianą nawyków żywieniowych. Twierdzą, że trwała zmiana mocno zakorzenionych nawyków nie jest prosta – wymaga ułożenia i stopniowego wdrażania dobrego planu, a także wsparcia. Istotne jest również posiadanie odpowiedniej wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania, tak aby wprowadzane modyfikacje przyczyniały się do poprawy zdrowia i samopoczucia. Warto zasięgnąć także porady specjalisty.

Uczeń klasy 3 Branżowej Szkoły I Stopnia - Kacper Jeż,  przygotował prezentację na temat diety lekkostrawnej, która jest prostą modyfikacją żywienia podstawowego i powinna dostarczać nam  taką samą ilość energii i wszystkich składników odżywczych jak jest to w przypadku diety osób zdrowych. Różnica przy stosowaniu tej diety polega na spożywaniu pokarmów łatwo ulegających trawieniu, które nie obciążają przewodu pokarmowego. Zachęcamy do zapoznania się z nią.

                                                                                                                                                                                                                 Lidia Przybysz

Ps. Kliknije w zdjęcie, aby wyświetlić je w cąłości :)

 

prezentacja_dieta_lekkostrawna-1
prezentacja_dieta_lekkostrawna-2
prezentacja_dieta_lekkostrawna-3
prezentacja_dieta_lekkostrawna-4
prezentacja_dieta_lekkostrawna-5
prezentacja_dieta_lekkostrawna-6
prezentacja_dieta_lekkostrawna-7
prezentacja_dieta_lekkostrawna-8
prezentacja_dieta_lekkostrawna-9
prezentacja_dieta_lekkostrawna-10
prezentacja_dieta_lekkostrawna-11
prezentacja_dieta_lekkostrawna-12
prezentacja_dieta_lekkostrawna-13
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13