Temperatura i jej drastyczne zmiany są jedną z najczęstszych przyczyn sezonowego wypadania włosów. Takie czynniki jak mróz, zimny wiatr, deszcz mogą osłabić i niszczyć strukturę włosa. Warto objąć je szczególną troską i zawczasu przygotować się na nadejście wiosny i lata.

Jak pielęgnować włosy zimą? Racjonalna dieta wzmacnia stan włosów od środka, lecz potrzeba im też odpowiednio dobranych preparatów do pielęgnacji. Dlatego też klasy II Technik usług fryzjerskich i II Technik żywienia połączyły siły i z okazji Dnia Kobiet zorganizowały dzień naturalnej pielęgnacji włosów. Klasa żywieniowa przygotowała maseczki i płukanki z prostych, tanich, łatwo dostępnych składników o wyjątkowych właściwościach odżywczych, które stanowiły podstawę pielęgnacji włosów w czasach, gdy preparatyka fryzjerska opierała się w dużej mierze na naturalnych składnikach. Nasze babcie korzystały w pełni z dóbr natury, wykorzystując żółtka jaj, miód, ocet, napar z chmielu, pokrzywy, oliwę. Klasa fryzjerska dobrała preparaty do struktury włosów i nałożyła koleżankom ręcznie wykonane maseczki i płukanki na włosy. Efektem były lśniące, pięknie wymodelowane fryzury.

Jak przygotować włosy na lato? Nasza skóra i włosy potrzebują ochrony przed przesuszeniem. Kluczowe znaczenie ma zatem nawilżenie włosów i pielęgnacja sprzyjająca wyłączeniu i zamknięciu łusek włosowych. Jeżeli Twoje włosy są mocno przesuszone i zniszczone, masz łamliwe i przerzedzone włosy możesz zastosować maskę odżywiającą czy nadającą blask. Właściwym będzie też zastosowanie płukanek z pokrzywy czy octu jabłkowego. Po ich zastosowaniu możemy cieszyć się zdrowymi i lśniącymi włosami. Pokrzywa wzmacnia strukturę włosa i przeciwdziała ich wypadaniu.

Celem tego przedsięwzięcia było kształtowanie ekologicznej świadomości młodego pokolenia. Zostało ono zrealizowane w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Eko- szkoła".

                                                                                                                                               Edyta Jaskulska,  Marta Kulesza

Ps. Kliknij w zdjęcie, aby obejrzeć je w całości :)