Technikum nr 2

Kierunki kształcenia w roku szk. 2018/2019:
Technik żywienia i usług gastronomicznych - dietetyka, Technik organizacji reklamy - fotografia cyfrowa, Technik usług fryzjerskich - wizaż, Technik budownictwa - klasa patronacka firmy Budomur

Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

Kierunki kształcenia w roku szk.  2018/2019: Fryzjer, Mechanik pojazdów samochodowych,Blacharz samochodowy, Monter sieci instalacji i urządzeń sanitarnych, Piekarz, Sprzedawca, Lakiernik, Elektryk, Murarz-tynkarz, Stolarz, Mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych, Kucharz - barman (n...

  • Technikum nr 2

  • Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

Spotkanie młodzieży Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa w Pułtusku z Panem Leszkiem Malinowskim

Patriotyzm- czy to trudne?

W środę 6 czerwca 2018 roku uczniowie klas 3 Technikum Nr 2 wzięli udział w spotkaniu z Panem Leszkiem Malinowski, autorem ponad 80 artykułów popularyzujących nieznane zabytki i postaci Ziemi Pułtuskiej- naszej małej Ojczyzny. Celem spotkania była próba odpowiedzi na pytanie o istotę współczesnego patriotyzmu: Czy obecnie każdy z nas może być patriotą? Czym miłość do Ojczyzny można wyrazić?

W popularnym ujęciu patriotyzm określa się jako miłość i przywiązanie do własnego państwa i narodu. Osobisty związek każdego Polaka z Ojczyzną, na przestrzeni dziejów, wyrażał się walką o wolność i niepodległość. Zatem miernikiem wielkości ofiary była przelana krew, o czym tak pięknie mówili poeci. Czas pokoju i wolności zwalnia z obowiązku walki. Nakazuje jednak pamięć, czyli budowanie świadomości w oparciu o znajomość historii.

Czas pokoju, to czas rzetelnej pracy i samorealizacji w imię wolności i niezależności. Tak więc, kryterium miłości do Ojczyzny będzie stanowił ,,trud i pot”. Czy takie ujęcie może wystarczyć jako wyjaśnienie istoty patriotyzmu? …Szczególnie dla młodzieży?Zdaniem naszego Gościa Ojczyznę należy kochać bezwarunkowo tj. za to, że jest. Kochać należy świadomie, czyli ,,widzieć jej blaski i cienie, plusy i minusy”. Taka postawa gwarantuje, czyni patriotą każdego z nas.

Za tak piękne i mądre słowa Panu Leszkowi Malinowskiemu serdecznie dziękujemy. Jeszcze bardziej jesteśmy wdzięczni za żywą lekcję historii, za uświadomienie, że badanie śladów przeszłości jest nie tylko inspirujące i ciekawe, ale pozwala budować naszą indywidualną i zbiorową tożsamość. Dziękujemy i czekamy na kolejne spotkania!

                                               Młodzież Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa w Pułtusku 

Poprawiony: wtorek, 12 czerwca 2018 11:13
 
 
<<  Września 2020  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

projekty_unijne

 Szkola_bez_przemocy

  leonardo