Technikum nr 2

Kierunki kształcenia w roku szk. 2018/2019:
Technik żywienia i usług gastronomicznych - dietetyka, Technik organizacji reklamy - fotografia cyfrowa, Technik usług fryzjerskich - wizaż, Technik budownictwa - klasa patronacka firmy Budomur

Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

Kierunki kształcenia w roku szk.  2018/2019: Fryzjer, Mechanik pojazdów samochodowych,Blacharz samochodowy, Monter sieci instalacji i urządzeń sanitarnych, Piekarz, Sprzedawca, Lakiernik, Elektryk, Murarz-tynkarz, Stolarz, Mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych, Kucharz - barman (n...

  • Technikum nr 2

  • Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

23 czerwca 2014 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu historycznego pod hasłem: „Spotkania Młodzieży w Szkołach ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata”. Inicjatorem i organizatorem projektu był dr hab. Witold Lisowski oficjalny reprezentant Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Celem przedsięwzięcia było zorganizowanie i udokumentowanie szkolnego spotkania z osobą, która w okresie holocaustu- piętna hitlerowskiego nazizmu- ratowała życie skazanym na unicestwienie Żydom, narażając przy tym często własne. Instytut Yad Vashem na wniosek „ocalonych”, pragnąc wyrazić ich wdzięczność za dar największy- życie, uhonorował cichych bohaterów zdarzeń zaszczytnym tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Niestety, w czasie pokoju, gdy od wojny -nas współczesnych- dzieli ponad 75 lat pamięć o „Sprawiedliwych” zanika. Dlatego też działaniem finalnym projektu było utrwalenie ich losu w formie eseju historycznego, reportażu lub opowiadania.

Ogółem do projektu przystąpiło 40 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Z przydzielonych zadań, z przyczyn niezależnych, wytyczonych ciężką chorobą lub śmiercią „Sprawiedliwych”, wywiązały się 34 placówki.

Komisja konkursowa pod przewodnictwem płk. dr. hab. Witolda Lisowskiego dokonała oceny prac. Analizując styl, wartość historyczną i sposób udokumentowania faktów wyłoniono 16 laureatów z wynikiem bardzo dobrym oraz 18 wyróżnionych z wynikiem dobrym.

Esej historyczny poświęcony Pani Barbarze Siemborskiej, autorstwa uczennic z klasy III LP Agaty Gogolewskiej, Sylwii Korsak i Katarzyny Machnowskiej uzyskał ocenę bardzo dobrą, co pozwoliło na znalezienie się w gronie 16 laureatów.

W tym miejscu serdeczne podziękowania składamy wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do naszego sukcesu, a w szczególności:

Pani Barbarze Siemborskiej uhonorowanej tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” za uratowanie życia Tuwia Ziemieckiemu.

Pani Mariannie Krzyczkowskiej, żonie Czesława Krzyczkowskiego „Sprawiedliwego wśród Narodów

Świata”, za umożliwienie kontaktu z panią Siemborską.

Pani Bogusławie Korsak, przedstawicielce Rady Rodziców, za udział w „Spotkaniu Młodzieży ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata”.

Ks. Wiesławowi Kosińskiemu Proboszczowi Parafii Pokrzywnica za zgodę na opracowanie i publikację materiału ikonograficznego dokumentującego nasze doświadczenia w utrwalaniu mało znanych śladów przeszłości.

Panu Witoldowi Saracynowi za cenne wskazówki w zakresie wykorzystania i archiwizowania materiałów źródłowych.

Pracownikom Biblioteki Pedagogicznej w Pułtusku za udostępnienie materiałów niezbędnych do przeprowadzenia krytyki i analizy historycznej.

Izabela Gierek, Justyna Rachuba- Mućka
Poprawiony: poniedziałek, 30 czerwca 2014 10:17
 
 
<<  Lipca 2018  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

projekty_unijne

 Szkola_bez_przemocy

  leonardo