Dumnie prezentuje się jesienią na straganach, w rozmaitych odmianach i rozmiarach – to dynia! Niezwykle wartościowe warzywo, a jednocześnie niezwykle uniwersalne w kuchni. 

Dynia to cenny składnik codziennej diety, ze względu na to, że:

        jest bogata w beta – karoten – silny przeciwutleniacz, który zwalcza wolne rodniki i spowalnia proces starzenia, obniża również ryzyko zachorowania na nowotwory,

        zawiera witaminy z grupy B, C i PP,

        zawiera składniki mineralne – magnez, potas, żelazo, wapń i fosfor,

        jest dobrym źródłem białka i błonnika pokarmowego,

        jest niskokaloryczna – zawiera tylko 28 kcal w 100 g, zatem może stanowić doskonały składnik jadłospisów osób na diecie odchudzającej. 

Dynia ma neutralny smak i delikatny miąższ, można ją zatem wszechstronnie wykorzystywać zarówno do słodkich , jak i słonych potraw. Nie nadaje się do spożycia na surowo, lecz upieczona bądź ugotowana może być wykorzystywana do sporządzania ciast, placków, zup, bułek, jako dodatek do gulaszów, klusek oraz do wytwarzania przetworów Dynię można przechowywać w ciemnym, chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu do 6 miesięcy. Warto również dynię zamrozić, w postaci puree z upieczonej dyni lub w postaci obranej, pozbawionej pestek i rozdrobnionej w kostkę. 

Wyjątkowe znaczenie odżywcze mają nasiona dyni. Są bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, fitosterole, cynk, fosfor i lecytynę. Dzięki wysokiej zawartości wymienionych składników spożycie pestek dyni pomaga w łagodzeniu stanów zapalnych skóry (np. przy trądziku) i błon śluzowych, wypadaniu włosów i łamliwości paznokci, dodatkowo pomagają obniżyć poziom cholesterolu.

 Jesienią klasy żywieniowe podczas realizacji zajęć praktycznych często wykorzystują dynię, do sporządzania potraw. Poniżej podajemy receptury przetestowane przez nas i polecane.

Doceńmy dynię i stosujmy w codziennej diecie! 

MUFFINY DYNIOWE – przepis ze strony www.kwestiasmaku.com 

Składniki na 12 sztuk:

        mąka pszenna 300 g

        proszek do pieczenia 2 łyżeczki

        soda oczyszczona ½ łyżeczki

        cukier 170 g

        skórka otarta z 2 pomarańczy

        cukier wanilinowy 2 łyżeczki

        jajka 2 szt.

        szczypta soli

        mleko 60 ml

        masło roztopione i wystudzone 150 g

Sposób wykonania:

        Piekarnik nagrzać do 190 stopni C (góra i dół bez termoobiegu). Formę na muffiny wyłożyć 12 papilotkami lub przygotować specjalne papierowe foremki (jak na zdjęciu, nie wymagające użycia metalowej formy).Masło roztopić i ostudzić.

        Mąkę przesiać do miski razem z proszkiem do pieczenia i sodą. Jeszcze raz przesiać w celu dokładnego wymieszania składników. Dodać cukier, sól, skórkę z pomarańczy, wanilię. Wymieszać i odstawić.

        W drugiej misce roztrzepać widelcem jajka razem z purée z dyni. Dodać roztopione masło i mleko, wymieszać widelcem.

        Teraz wszystkie składniki delikatnie łączymy za pomocą łyżki: do sypkich, przesianych składników dodajemy masę jajeczną i krótko oraz delikatnie mieszamy łyżką - ciasto ma być lekko grudkowate, ale surowa mąka nie powinna być widoczna. Nie można zbyt długo mieszać składników.

        Ciasto wyłożyć do papilotek, na wierzchu można położyć owoce lub pestki dyni jeśli ich używamy. Wstawić do piekarnika. Piec przez około 18-20 minut, do suchego patyczka. Posypać cukrem pudrem.

Muffiny dyniowe to doskonała propozycja na porcję energii podczas drugiego śniadania lub na podwieczorek.

CIASTO MIODOWE Z DYNIĄ na podstawie przepisu Ewy Wachowicz

Składniki:

Ciasto:

        jaja 4 szt.

        olej ¾ szklanki

        miód ¾ szklanki

        mąka pszenna 2 ¾ szklanki

        proszek do pieczenia 2 ½ łyżeczki

        puree z dyni ¾ szklanki

Krem śmietankowy:

        śmietanka 30 % 1000 ml

        cukier puder ½ szklanki

        galaretka cytrynowa rozpuszczona w ¾ szklanki gorącej wody

Poncz:

        przegotowana, letnia woda 1 szklanka

        miód 1 łyżka

        sok z cytryny 1 łyżka

Dekoracja:

        garść orzechów włoskich

Sposób wykonania:

    Jajka wybić do miski, wsypać cukier, zmiksować. Gdy jaja zbieleją, wlać olej i miód. Zmiksować. Wsypać mąkę i proszek do pieczenia, dorzucić purée z dyni (wcześniej wystarczy ją wyczyścić, pokroić, upiec w piekarniku i rozdrobnić blenderem). Zmiksować i przełożyć do prostokątnej formy, wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą.

      Wstawić do piekarnika, rozgrzanego do 175 st. C i piec przez ok. 50 minut. Po upieczeniu wystudzić i przekroić wzdłuż na pół. Nasączyć ponczem z wody z miodem i sokiem z cytryny.

        Galaretkę cytrynową rozpuścić w ¾ szklanki wrzącej wody.

        Śmietankę ubić, pod koniec ubijania dodać cukier puder, wystudzoną galaretką i krótko zmiksować.

    Większą część masy nałożyć na dolny placek, rozsmarować, przykryć wierzchem i nałożyć resztę masy. Równo rozprowadzić. Masą pokryć też boki ciasta. Wstawić do lodówki.

    Na suchej patelni roztopić cukier. Wrzucić orzechy. Wymieszać. Gdy pokryją się karmelem, przełożyć na papier do pieczenia i odstawić do wystudzenia.

        Schłodzone ciasto udekorować orzechami w karmelu.

                                                                                                                                                     Marta Kulesza