21 stycznia 2019 r. uczniowie klasy II TŻ ZS im. B. Prusa wspólnie z wolontariuszem z Centrum Międzynarodowej Wymiany Młodzieży i Wolontariatu panem Chia Hao Chuang-Travis przygotowali potrawy kuchni tajwańskiej. Były to warsztaty kulinarno-językowe.

Pan Chia Hao Chuang-Trawis przyjechał do Polski z Tajwanu i pracuje w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 1 w Pułtusku jako wolontariusz. Uczy dzieci języka chińskiego (dialektu tajwańskiego i mandaryńskiego) oraz sztuki origami (bardzo popularnej w Jego kraju). Nasz gość w krótkiej prezentacji scharakteryzował kuchnię azjatycką i wskazał różnice pomiędzy potrawami kuchni japońskiej, koreańskiej, chińskiej, tajwańskiej, filipińskiej i wietnamskiej. Omówił normatyw surowcowy i wykonanie typowych potraw i napojów kuchni azjatyckiej. Zwrócił również uwagę, jak bardzo nakrycie stołu japońskiego, chińskiego czy koreańskiego różni się od nakrycia stołu polskiego. Zaprezentował sposób trzymania pałeczek przeznaczonych do konsumpcji potraw i zwrócił uwagę, że nie wszystkie mają jednakową długość i są wykonane z tego samego materiału.

Wspólnie z panem Chia Hao Chuang-Travis młodzież wykonała następujące potrawy: wietnamskie sajgonki, tajwańską zupę z imbirem i olejem sezamowym, smażony ryż z tajwańskim sosem shacha i Mapo Tofu. Potrawy kuchni azjatyckiej bardzo różniły się od potraw kuchni polskiej. Do żadnej z potraw nie dodano soli, a smak nadawały jedynie pikantne sosy i przyprawy. Zupa imbirowa była podana z makaronem ryżowym, sajgonki nie były poddane obróbce cieplnej, ryż – smażony, a mięso - bardzo drobno siekane. Wszystkie techniki kulinarne bardzo różniły się od naszych. Mimo to, uczniowie klasy II TŻ chętnie próbowali potrawy, a najbardziej smakował im smażony ryż z tajwańskim sosem shacha.

Dzięki warsztatom kulinarno-językowym młodzież poznała smaki i kulturę krajów azjatyckich, tak bardzo różną od naszej. Zajęcia z kl. II TŻ prowadzili: pan Chia Hao Chuang-Travis i nauczyciele przedmiotów gastronomicznych Barbara Grąbczewska i Marta Kulesza, a w roli tłumaczy języka angielskiego wystąpili: Sylwia Jędryka z CMWMiW i Jakub Smoliński z klasy III Tuf.  

                                                                                                                       Barbara Grąbczewska