W ramach programu „Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych” realizuję indywidualny projekt, którego tematem jest kawa naturalna i dostępne na rynku produkty dla niej alternatywne. Zapraszam do zapoznania się z opracowaniem, co przyczyni się do bycia bardziej świadomym konsumentem.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Justyna Świderska, kl. IV TŻ

Geneza nazwy „kawa”

Jedna z legend dotycząca odkrycia kawy wskazuje na Etiopię i tamtejsze wzgórza porośnięte od niepamiętnych czasów krzewami kawowca. Światową sławę zyskała ona najpierw dzięki Arabom, a później dzięki Turkom i Włochom, którzy rozpowszechnili ją na cały świat. Pomimo, iż słowo kawa brzmi podobnie w wielu językach świata, a jego etymologia nie jest do końca znana, to jego pochodzenie wywodzone jest najczęściej od arabskiego słowa qahwa , czyli „substancja pobudzająca”. W Polsce kawa pojawiła się po bitwie pod Wiedniem w 1683 roku. Podawano ją „ po turecku”. 

Niezależnie od genezy nazwy w kawie najważniejszy jest jednak smak i aromat,  którym ludzie zachwycają się w każdym zakątku świata. Konsumenci pokochali espresso i napoje wytworzone na jego bazie, są w stanie coraz więcej zapłacić za dobrą kawę, a manufaktury kawy, których właściciele wyszukują ziarna o najlepszej jakości i samodzielnie przeprowadzają proces ich palenia, coraz liczniej pojawiają się na rynku. Powyższe czynniki wskazują na to, że szeroko rozumiany rynek kawy aktualnie intensywnie się rozwija. Na rynku tym funkcjonują również napoje alternatywne dla kawy naturalnej, polecane ciekawym i świadomym konsumentom, których przegląd został zaprezentowany poniżej.

Kawa zbożowa

Rodzaj napoju bezkofeinowego o smaku zbliżonym do kawy. Kawa zbożowa najczęściej składa się z prażonego żyta, cykorii i buraka cukrowego.

Popularne marki kawy zbożowej:

Ø Anatol – marka polskiej kawy zbożowej

Ø Inka – marka polskiej kawy zbożowej

Ø Postum  - marka amerykańskiej kawy zbożowej

Kawa zbożowa z ziaren orkiszu

Polecana przez Św. Hildegardę z Bingen jako dopełnienie racjonalnego żywienia. Nie zawiera kofeiny. Kawa poprzez swoje właściwości zdrowotne nadaje się do spożycia także przez dzieci. Hildegarda z Bingen, prekursorka ziołolecznictwa w Europie, przywiązywała dużą wagę do diety bazującej na orkiszu. Orkisz wzmacnia ciało, pomaga przy zmęczeniu, spadku wydolności, problemach z sercem i układem krążenia, alergiach, utrudnionej przemianie związków wapnia, przy wzmożonej podatności na infekcje.

Yerba mate

Dzięki zawartości kofeiny napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego wykazuje podobne działanie pobudzające co kawa. Zmniejsza senność, pobudza, pozwala na bardziej efektywną pracę, poprawia koncentrację. Dodatkowo ma silne działanie antyoksydacyjne i moczopędne, przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Pomaga w odchudzaniu. Przy regularnym piciu yerby dodatkowo spalane są kalorie zmagazynowane w komórkach tłuszczowych. Yerba mate sprawia też, że czujemy się najedzeni już krótko po rozpoczęciu posiłku i dłużej pozostajemy syci.

Kawa z nasion konopi

Nasiona konopi siewnych są dobrym źródłem żelaza, wapnia, cynku, fosforu, magnezu. Bogate są w wiele witamin, soli mineralnych a także pierwiastków śladowych. Dawniej kawa z nasion konopi pita była jako środek wzmacniający, dodający wigoru i uzupełniający niedobory związków mineralnych. Na długie lata zapomniane, obecnie konopie wracają na nasze stoły w postaci nasion czy właśnie  kawy. Nie zawiera kofeiny.

Kawa zielona

Według wielu ekspertów zielona kawa jest sprzymierzeńcem w walce ze zbędnymi kilogramami. Kawa jest jedną z najpopularniejszych używek na świecie, stanowi główne źródło kofeiny. Produkt ten jest również uznawany za podstawowy surowiec spożywczy oraz najważniejszy towar handlowy na świecie. Zieloną kawą nazywane są ziarna, których produkcja zakończyła się przed procesem palenia. W odróżnieniu od tradycyjnej kawy ma ona znaczenie łagodniejszy smak oraz słabszy aromat.

Kawa z topinamburu z dodatkiem korzenia mniszka lekarskiego

Z dodatkiem korzenia mniszka zawiera inulinę, żelazo, potas, jest także bogata w witaminę C i B1. Ma także bardzo niski indeks glikemiczny, a cechy te powodują, że produkty z topinamburu są doskonałym środkiem wspomagającym dla cukrzyków. Znajduje się w niej też spora dawka krzemu. Dodatek mniszka, który również często jest składnikiem mieszanek przeciw cukrzycowych, wzmacnia działanie topinamburu oraz powoduje, że działa pobudzająco i odtruwająco oraz reguluje trawienie.

Kawa żołędziowa

Jest napojem wzmacniającym, daje uczucie sytości, wzmacnia żołądek, wątrobę i śledzionę. Reguluje pracę całego układu pokarmowego. Polecana jest do picia jako napój ogólnie wzmacniający i energetyzujący. Zalecana jest przy kuracjach odchudzających, gdyż pita na czczo likwiduje uczucie głodu.