10 lutego 2021 roku obchodzimy Światowy Dzień Suchych Nasion Roślin Strączkowych. Inicjatywa obchodów tego dnia narodziła się w 2016 roku i wtedy to przez cały rok organizowano różne wydarzenia i kampanie mające na celu promowanie roślin strączkowych. Jednak od 2018r. postanowiono na stałe poświęcić im jeden dzień w roku i tym dniem jest właśnie 10 lutego. Celem tego święta jest uświadomienie ludzi na temat korzyści zdrowotnych i odżywczych, jakie przynosi spożywanie suchych nasion roślin strączkowych. Dietę bogatą w nasiona roślin strączkowych, jako smaczną, szczególnie polecają osoby, które wykluczają ze swojej diety mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, a więc wegetarianie i weganie. Jeśli odpowiednio zbilansujemy jadłospis, to bez szkody dla naszego organizmu możemy wyeliminować mięso z codziennego menu.

Najpopularniejsze wśród nasion roślin strączkowych są: fasola, groch, bób, ciecierzyca i soczewica. Ich wartość odżywcza jest bardzo wysoka, zawierają bowiem w swoim składzie m.in. białko, żelazo, witaminę B, cynk, błonnik i liczne minerały. Poza tym są niskotłuszczowe, nie zawierają cholesterolu i glutenu, mają niski indeks glikemiczny. Niestety często w codziennej diecie są pomijane i uważane za mało atrakcyjne.

Klasa I TŻ, realizująca zajęcia praktyczne w pracowniach szkolnych w formie stacjonarnej, chciała pokazać, że z nasion roślin strączkowych można przygotować wiele różnych i smacznych dań.  Uczniowie przygotowali fasolkę po bretońsku, hummus w dwóch wersjach - z fasoli i ciecierzycy, kotlety z samej ciecierzycy i ciecierzycy z kaszą jaglaną, kotlety z czerwonej soczewicy i kotlety z fasoli, (do których podali dip czosnkowy), przepyszne brownie z fasoli czerwonej oraz smalec z białej fasoli. Wszystkie dania, dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów, pięknie się prezentowały i wybornie smakowały.

 

Nauczycielki przedmiotów zawodowych: Lidia Przybysz i Marta Kulesza

Ps. Kliknij w zdjęcie, aby obejrzeć w całości :)