Technikum nr 2

Kierunki kształcenia w roku szk. 2018/2019:
Technik żywienia i usług gastronomicznych - dietetyka, Technik organizacji reklamy - fotografia cyfrowa, Technik usług fryzjerskich - wizaż, Technik budownictwa - klasa patronacka firmy Budomur

Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

Kierunki kształcenia w roku szk.  2018/2019: Fryzjer, Mechanik pojazdów samochodowych,Blacharz samochodowy, Monter sieci instalacji i urządzeń sanitarnych, Piekarz, Sprzedawca, Lakiernik, Elektryk, Murarz-tynkarz, Stolarz, Mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych, Kucharz - barman (n...

  • Technikum nr 2

  • Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

W środę 6 lutego 2018 r. w Zespole Szkół im. B. Prusa odbyły się zajęcia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzone przez ratownika medycznego pana Pawła Mierzejewskiego. Wzięli w nich udział uczniowie klas I- IV Technikum nr 2. Każdy z uczestników mógł sprawdzić w praktyce poznane teoretyczne zasady układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, usztywniania złamań, resuscytacji u dorosłych i dzieci oraz sposobów przywracania czynności krążenia za pomocą defibrylatora. Oto kilka opinii i spostrzeżeń uczestniczek i uczestników ćwiczeń:

Nie zdawałam sobie sprawy, jak ważna jest dla poszkodowanego w wypadku pierwsza pomoc. Niekiedy już samo udrożnienie dróg oddechowych i ułożenie w pozycji bezpiecznej może uratować życie!”

„Słuchając opowieści Pana Pawła o ludzkiej obojętności wobec bezdomnych, leżących nieruchomo na ławce w parku, pod murem domu, czy przy ulicy, uświadomiłam sobie, że już sam brak zainteresowania z naszej strony może być tragiczny w skutkach….”.

„Ujęła mnie szczerość i otwartość prowadzącego, jasne wskazówki co i jak należy robić w przypadku, gdy ktoś traci przytomność, łamie rękę lub nogę, czy nie oddycha. Aż trudno uwierzyć, że odpowiednie zachowanie wobec osób poszkodowanych, świadome działanie może uratować komuś życie. Wielu dorosłych myśli, że wystarczające jest wezwanie pogotowia ratunkowego…. Niestety, w wielu przypadkach brak działania przesądza o utracie życia. Dlatego zajęcia tego typu polecam każdemu”.

„Po raz pierwszy mogliśmy przećwiczyć obsługę defibrylatora, niezbędnego do przywrócenia czynności krążenia. Wiemy, że tego typu urządzenia są na wyposażeniu każdego niemalże centrum handlowego. Problemem jest jednak wiedza potrzebna do ich natychmiastowego użycia w przypadku zagrożenia życia.”

Dziękujemy Panu Pawłowi za poświęcony czas, przekazaną wiedzę i umiejętności.

 

Zajęcia zostały zorganizowane w ramach szkolnych obchodów „Roku dla Niepodległej”. W najbliższy czwartek, tj. 15 marca 2018 r., zajęcia z zakresu pierwszej pomocy zostaną przeprowadzone dla uczniów klas Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz Branżowej Szkoły I stopnia. Zapraszamy.

Foto: Tamara Rajewska 

 

 

Poprawiony: poniedziałek, 12 lutego 2018 09:29
 
 
<<  Sierpnia 2018  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

projekty_unijne

 Szkola_bez_przemocy

  leonardo