Technikum nr 2

Kierunki kształcenia w roku szk. 2018/2019:
Technik żywienia i usług gastronomicznych - dietetyka, Technik organizacji reklamy - fotografia cyfrowa, Technik usług fryzjerskich - wizaż, Technik budownictwa - klasa patronacka firmy Budomur

Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

Kierunki kształcenia w roku szk.  2018/2019: Fryzjer, Mechanik pojazdów samochodowych,Blacharz samochodowy, Monter sieci instalacji i urządzeń sanitarnych, Piekarz, Sprzedawca, Lakiernik, Elektryk, Murarz-tynkarz, Stolarz, Mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych, Kucharz - barman (n...

  • Technikum nr 2

  • Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

XIII KAMPANIA BIAŁYCH SERC

-EUROPEJSKI SOLIDARNY PROTEST PRZECIWKO NARKOTYKOM I PRZEMOCY

„POWIEDZ STOP UZALEŻNIENIOM”

 

 

KRÓTKA HISTORIA KAMPANII BIAŁYCH SERC

 

20 października 2005 roku o godzinie 17.00 obok Miejskiego Domu Kultury w Mławie odbył się koncert pt. „Kołysanka dla Pawła”, który poświęcony był pamięci 24-letniego Pawła-podopiecznego Grupy Zalewski, który zmarł z powodu przedawkowania narkotyków. Muzyczny wieczór dedykowany był także wszystkim tragicznie zmarłym ofiarom zażywania narkotyków, a występ muzyków i zaproszonych gości miał też przechodniom uzmysłowić istnienie problemu jakim jest uzależnienie, którego często, żyjąc w swym bezpiecznym świecie, wolą nie dostrzegać. Podczas  koncertu na ulicach wręczane były ulotki informujące o zagrożeniach płynących ze strony narkotyków, a wolontariuszom towarzyszyła kaskada białych balonów, które rozdawane były dzieciom. W oknie biura Stowarzyszenia Hospicjum Królowej Apostołów w Mławie przy ulicy Narutowicza 6 pojawiło się białe serduszko wycięte z papieru, które symbolizowało pamięć o wszystkich ofiarach narkotyków i uzależnień. Biblioteka Publiczna im. Bolesława Prusa w Mławie postanowiła przyłączyć się do akcji i okna biblioteki również pokryły białe serduszka, na znak solidaryzowania się przeciw narkotykom. Akcję z białymi serduszkami uzupełnił konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży przeprowadzony w szkołach pod hasłem „Narkotyki”. Przy pomocy ołówka, pióra, czy pędzla uczniowie miejscowych szkół ponownie wyrazili swój protest przeciwko zażywaniu środków odurzających.

Rok później od 12 do 22 października 2006 roku powtórzono akcję, nadając jej nazwę Kampania Białych Serc – kampania przeciw narkotykom, której symbolem stały się właśnie białe serduszka. Celem kampanii stało się szersze uświadamianie ludziom, jak wielkim złem dla społeczeństwa i poszczególnych osób jest uzależnienie od narkotyków. Tym razem Grupie Zalewski udało się uzyskać przychylność wielu instytucji z terenu miasta i powiatu, co pozwoliło zorganizować liczne konkursy dla dzieci, koncerty, wystawy,a nawet bieg sztafetowy. Ponownie na ulicach miasta pojawiły się białe balony jako drugi symbol kampanii, a dla dzieci zorganizowano spotkanie z policjantem i zaprezentowany został film o narkotykach. Szkoły z powiatu włączyły się w solidarny protest przeciwko narkotykom.

W 2007 roku ruszyła III edycja Kampania Białych Serc, w której oprócz licznych akcji i oczywiście pojawiających się  białych serduszek, odbyła się jeszcze akcja zbiórki odzieży i żywności dla osób bezdomnych oraz potrzebujących.

Kampania od samego początku była także poświęcona ofiarom narkotyków i innych uzależnień, a więc z dniem 12 października-początek kampanii - licznie były odwiedzane groby ofiar uzależnień oraz osób NN. Białe Serca pojawiały się co rok i w kolejnych miastach w Polsce, jak Warszawa, Bytom, Skawina, Bydgoszcz, Raciąż, Gdańsk, Sandomierz,Gdynia, Wrocław, Olsztyn,a także w wielu innych miasteczkach oraz wsiach.

Kampanii Białych Serc nadano rangę ogólnopolskiego solidarnego protestu przeciwko narkotykom i przemocy, gdyż wielokrotnie w czasie kolejnych edycji poruszano również problem przemocy wśród dzieci i młodzieży.

Od trzech latach Kampania Białych Serc dociera także poza granice Polski, między innymi na Ukrainę, do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Szwecji, Włoch. W proteście przeciwko narkotykom bierze udział coraz więcej instytucji i organizacji i w czasie XII Kampanii Białych Serc zarejestrowanych było 891 uczestników, w tym  406 szkół, 40 przedszkoli, 70 ośrodków pomocy społecznej, 92 urzędy, 50 jednostek policji, 21 stowarzyszeń, 12 parafii i wiele innych organizacji oraz instytucji.

W ramach XII Kampanii Białych Serc z 2016 roku odbyło się 996 akcji – 203 Marsze Białych Serc -pokojowe,ale głośne marsze dzieci, młodzieży, dorosłych przeciwko narkotykom i przemocy, 96 prelekcji o tematyce antyuzależnieniowej, 38 konkursów plastycznych, 78 projekcji filmów profilaktycznych, 73 spotkania młodzieży z przedstawicielami policji, straży miejskiej, osobami uzależnionymi, 21 pokazów pierwszej pomocy, 33 konsultacje prawne w sprawach związanych z uzależnieniem od narkotyków,liczne debaty z młodzieżą oraz zawody sportowe.

Kampanię Białych Serc od samego początku wspiera Starostwo Powiatowe w Mławie, a patronat nad XII Kampanią Białych Serc objęła między innymi Minister Edukacji Narodowej pani Anna Zalewska.

W październiku 2015 roku pomysłodawca Kampanii Białych Serc Mariusz Zalewski podpisał nominację dla pani Elizabeth Blani-Kacprzyk na Koordynatora Kampanii Białych Serc of Europe. Pani Elizabeth Blania-Kacprzyk jest założycielką i prezesem międzynarodowej organizacji kobiecej „Polka-International” i wraz z otrzymaniem nominacji do jej zadań należy koordynowanie solidarnego protestu przeciwko narkotykom także w Europie, co pozwoliło na wzmocnienie działań profilaktycznych w skutecznym przeciwdziałaniu narkomanii nie tylko w Polsce. To dzięki tej współpracy w czasie ubiegłorocznej Kampanii Białych Serc stało się możliwe dotarcie na Białoruś, Ukrainę, czy do Włoch i Szwecji. Kampania Białych Serc od 2016 roku nosi pełną nazwę : Europejski Solidarny Protest Przeciwko Narkotykom i Przemocy.

Tegoroczna XIII edycja Kampanii Białych Serc odbędzie się od 12 do 22 października 2017 r. pod hasłem „POWIEDZ STOP UZALEŻNIENIOM”.

                                                                                                        GRUPA ZALEWSKI


Zespół Szkół bierze udział w Kampanii Białych Serc od 2010 roku. Ponieżej prezentujemy fotogalerię ze zdjęciami z Kampanii VI-XII.

VI Kampania Białych Serc, rok 2010VII Kampania Białych Serc, rok 2011VIII Kampania Białych Serc, rok 2012IX Kampania Białych Serc, rok 2013X Kampania Białych Serc, rok 2014XI Kampania Białych Serc, rok 2015XII Kampania Białych Serc, rok 2016 

Poprawiony: środa, 11 października 2017 06:36
 
 
<<  Sierpnia 2018  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

projekty_unijne

 Szkola_bez_przemocy

  leonardo