Technikum nr 2

Kierunki kształcenia w roku szk. 2018/2019:
Technik żywienia i usług gastronomicznych - dietetyka, Technik organizacji reklamy - fotografia cyfrowa, Technik usług fryzjerskich - wizaż, Technik budownictwa - klasa patronacka firmy Budomur

Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

Kierunki kształcenia w roku szk.  2018/2019: Fryzjer, Mechanik pojazdów samochodowych,Blacharz samochodowy, Monter sieci instalacji i urządzeń sanitarnych, Piekarz, Sprzedawca, Lakiernik, Elektryk, Murarz-tynkarz, Stolarz, Mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych, Kucharz - barman (n...

  • Technikum nr 2

  • Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

Spotkanie Młodzieży Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa w Pułtusku

z krewnymi Jana Kmiołka ps. „Wir”, „Fala”, „Mazurek”

1 marca 2018 r. uczniowie klas czwartych Technikum nr 2 wzięli udział w spotkaniu z Panem Sebastianem Kmiołkiem oraz Panią Anną Kmiołek- Gizarą, krewnymi prawdziwie Niezłomnego, acz Wyklętego żołnierza polskiego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

Jan Kmiołek znany pod pseudonimem „Wir” w latach 1941-1945, jako żołnierz ZWZ- AK Obwodu Pułtusk walczył z hitlerowskimi Niemcami w Generalnej Guberni oraz na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. Dwukrotnie aresztowany i przesłuchiwany przez gestapowców przetrzymywany w więzieniu karnym w Pułtusku [1941 r.] i w Ciechanowie [1942 r.] uszedł śmierci, by już po wojnie w wyzwolonej, acz „ nie- wolnej” Polsce stawić czoła nowemu wrogowi- komunizmowi. W latach 1947-1951 w ramach organizacji WiN oraz NZW prowadził walkę w obronie praw Ojczyzny i narodu do niezależności i samostanowienia. Stał się prawdziwym symbolem oporu przeciwko dyktaturze komunistycznej na Mazowszu. Imię „ Wira” w ziemi pułtuskiej oraz na obszarze Puszczy Białej rozsławiły liczne akcje skierowane przeciwko reżimowi. 25 listopada 1946 r. Jan Kmiołek brał udział w spektakularnym odbiciu przez WiN więźniów politycznych osadzonych w Pułtusku. W latach 1947-1951 „oddział Mazurka”, nazywany przez komunistów pogardliwie „bandą”, stając w obronie wolności i niezawisłości przeprowadził około stu akcji, walcząc z oddziałami SB i UB.

 

Franciszek Kmiołek Mundek i Jan Kmiołek Wir

 

Działalność „Wira” została zakończona 27 lipca 1951 r. W wyniku prowokacji MBP Jan Kmiołek wpadł w ręce komunistów. Po trwającym kilka miesięcy śledztwie Sąd Rejonowy w Warszawie na sesji wyjazdowej w Pułtusku skazał go na 28-krotną karę śmierci. W uzasadnieniu wyroku podano: „usiłował przemocą obalić ustrój państwa polskiego rozwijając działalność konspiracyjną, a następnie terrorystyczną w bojówkach organizacji WiN i NZW”. Został stracony 7 sierpnia 1952 w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

- „ Pamiętam doskonale - wspomina Sebastian Kmiołek - wielokrotnie powtarzaną w rodzinie odpowiedź Jana na zadane podczas procesu przez sędziego pytanie, dotyczące udziału jego współtowarzyszy w akcji na więzienie w Pułtusku: Było nas dwóch! Podajcie nazwisko tego drugiego- zażądał sędzia. Byłem tam ja i mój karabin maszynowy!

Jan Kmiołek „Wir” został stracony w więzieniu mokotowskim w Warszawie 7 sierpnia 1952 r. Rodzinie nie podano miejsca pochówku ciała krewnego. Intencją władzy było wymazanie pamięci o czynach „Wira” ze wspomnień; stąd rodzinie wydano nakaz milczenia.

- Nazwisko Kmiołek- jak wspomina pani Anna- identyfikowane ze słynną „bandą”, długo widniało na liście cenzury, nie tylko w komunistycznej, ale i w wolnej Polsce.

11 października 1993r. Sąd Wojewódzki w Warszawie nie uwzględnił wniosku rodziny o unieważnienie wyroku stwierdzając, iż dotyczy czynów o charakterze kryminalnym. Rodzina Jana Kmiołka, znając postkomunistyczne realia wymiaru sprawiedliwości III RP, wniosku o unieważnienie wyroku nie składała.

29 października 2009 r. uznano wybitne zasługi „Wira” dla niepodległości Rzeczpospolitej i pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Komandorskim i Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Pamięć o Janie Kmiołku żyje!

W tym miejscu serdecznie dziękujemy Rodzinie „Wira” za udział w spotkaniu, za przekazanie wielu cennych informacji związanych bezpośrednio z działalnością konspiracyjną Jana Kmiołka i jego oddziału oraz realiami życia rodzin Wyklętych w powojennej Polsce. 

Film ze spotkania wkrótce... 

 

Poprawiony: poniedziałek, 19 marca 2018 07:42
 
 
<<  Lipca 2018  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

projekty_unijne

 Szkola_bez_przemocy

  leonardo